Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

'Türkiye'de tatili reddetmek vatanseverlik sınavı' yorumuna Kremlin ne dedi?

Rusya parlamentosunun üst kanadı olan Federasyon Konseyi’nin Başkan Yardımcısı Konstantin Kosaçov'un, turistlerin Türkiye tatillerinden vazgeçmesini "bir vatanseverlik sınavı" olarak gördüğünü söylemesine Kremlin yorum yapmadı.

Basın mensupları bu konudaki görüşü Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov'a sordu.

Peskov, "Bu, Kosaçov'un kişisel görüşü. Kosaçov'un buna hakkı var. Ben bunu herhangi bir şekilde yorumlamıyorum" dedikten sonra yine yorumsuz olarak şu soruları yöneltti:

"Tatil ne kadar vatanseverlikle ilişkili? Ve  sıhhi-epidemiyolojik durum ne kadar vatanseverlikle bağlantılı?"

 Salı günü Facebook sayfasında bir yazı yayınlayan Rus politikacı, sosyal medyada "Türkiye ile hava trafiğini kısıtlama kararının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski ile yaptığı görüşmede, Ankara'nın Kırım’ı Rusya toprağı olarak tanımaması ile bağlantılı olduğu” yorumları çıktığını söylemişti.

500 bin kişinin uçuş sınırlaması getirilen dönem dönem için Türkiye'ye seyahat planladığına dikkat çeken Kosaçov şöyle devam etti:

"Ben de bunu düşündüm. Kırım’da yaklaşık 2 milyon, Sevastopol’da 500 bin Rusya vatandaşı yaşıyor. Erdoğan onları Rusya vatandaşı saymıyor, güçlü destek verdiği Zelenski onları işgalci olarak görüyor. Her 'Türkiye tatilcisine' karşılık, özgür insan olarak görmedikleri beş yurttaş var.”

Kosaçov, Erdoğan'ın açıklamalarının, insanlar tatil planlarını yaptıktan sonra geldiğini belirterek, "tatilcilerin hepsi olmasa da en azından bir kısmının, milyonlarca kişinin hak ve özgürlüklerine tecavüz eden bir ülkede dinlenmenin ahlaki açıdan imkansız olduğunu düşüneceği” temennisini ekledi.

Kosaçov, “Böyle durumlarda, tatil planları ne olursa olsun, millet vatanseverlik açısından test edilir.  Bu, onların sıcak denizlere olan sonsuz sevgilerine güvenerek Rusları dinlenmeye davet eden ülkenin liderinin, sorumsuz beyanlarına toplumumuzun gerçekten güçlü bir cevabı olacaktır ”dedi.

14.4.2021
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi