Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'da sanayide sancılı bekleyiş: PMI endeksi 10 yılın dibine indi

Rusya’da ekonomideki durgunluğa işaret eden son veri: İmalat sektöründe Satın Alma Yöneticileri (PMI) Endeksi, kasım ayında 47,2 punandan 45,6 puana düşerek 2009 yılından bu yana en düşük seviyeye geriledi. Bazı analistler ise, "Bu anketleri İngiltere’den yapıyorlar” diye kasıtlı siyasi değerlendirmeler yapıldığı iddiasını ortaya attı. 

Business FM’e değerlendirmede bulunan uzmanlar, Rusya’da üreticilerin iç ve dış piyasalarda yaşadıkları talep azalmasının bu göstergede düşüşe yol açan başlıca neden olduğuna işaret etti. 

Sanayi üretimindeki düşüşün son çeyrekte ve 2020’nin ilk çeyreğinde süreceği yönündeki beklenti de endeksteki gerilemenin sebepleri arasında gösteriliyor.

Yüksek Ekonomi Okulu öğretim görevlisi Georgiy Ostapkoviç, “PMI endeksi muhasebe ya da istatistik hesaplarına değil, iş dünyasının temsilcilerinin görüşlerine dayanıyor. Endeksin 45,6 seviyesine inmesi endişe verici bir sinyal, ama büyük bir dert değil. Rosstat verilerine göre, sanayi, ekonominin en verimli temel sektörlerinden biri. Ancak PMI endeksinin olumsuz sinyaller vermesi, kriz ya da stagnasyon olmasa da, sanayi büyümesinde düşüş yaşanacağı anlamına gelebilir” yorumunda bulundu. 

Endeksteki düşüşün çok karamsar bir tabloya işaret etmediğini savunan Geçiş Ekonomisi Enstitüsü yöneticisi Sergey Tsuhlo ise, “Bu gösterge gerçeği yansıtmıyor. Kasım ayı verilerimizi sunduk. Sanayide hiçbir göstergede düşüş gözlemedik. Hesaplamalarda siyasi bazı unsurlar olduğunu düşünüyorum. Bu anketleri İngiltere’den yapıyorlar” değerlendirmesini yaptı.

PMI'nın 50 puanın üzerinde olması iş aktifliğindeki artışa, altında olması düşüşe işaret ediyor.

Araştırmada, önde gelen şirketlerin yöneticileriyle yapılan anketler temel alınıyor.

3.12.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi