Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
DÜNYA HABERLERİ

Ev sahiplerinin 'ayrımcılık' listesi

Rusya'nın başkentinde ev sahiplerinin "istemediği" kiracılar listesine her yıl yeni bir madde ekleniyor. Eski Sovyet cumhuriyetlerinden gelenler, yabancı ülke vatandaşları, siyahiler, homoseksüeller, yalnız yaşayanlar, çocuklu ve kedili-köpekli aileler, "tıp okumayan" öğrenciler, genç erkekler ve sanatçılar Moskova'da başını sokacak yer bulmakta zorlanan gruplardan bazıları olarak niteleniyor. 

Gazeta.ru'nun derlediğine göre, Rusya'da ayrımcılığı yasaklayan kanunlar bulunmasına ve ilanlara "Sadece Slavlara" yazmanın anayasanın 19'ncu maddesi ile açıkça çelişmesine rağmen pratikte kanunlar çalışmıyor. Sonuç, artan kiralar, mutlu ev sahipleri, tedirgin kiracılar.

Şehirde kiralık yer bulmanın güçlükleri bir tarafa, kirasını para ile ödeme gücü olmayanlara "hizmet karşılığı" ev verenler de var. Bu hizmetler kimi zaman temizlik, yemek yapma vb. klasik ev işlerinden oluşurken, kimi zaman da cinsellik içeriyor. Sırf cinsel partner bulmak için evini kiraya verenlerin taleplerine yer veren çok sayıda internet sitesi ve forum mevcut.

Son bir yılda Moskova'da kiralar yüzde 7 oranında arttı. Şehirde merkeze nispeten yakın semtlerde ortalama aylık kira 50 bin 500 ruble (760 dolar). Sadovoye Koltso içinde ise bu rakam ikiye katlanıyor.


5.9.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi