Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Rusya'da çıkarılan pembe elmasa 65 milyon dolar değer biçildi!

Rus Alrosa şirketi, 2017 yılında Rusya Federasyonu'na bağlı Yakutistan'da çıkardığı pembe elması Kasım ayında satışa çıkarmayı planlıyor. "Gülün Hayaleti (Prizrak rozı)" adlı verilen elmas 14,83 karat ağırlığında.  Renkli elmaslar konusunda uzman Fancy Color Research Foundation kuruluşunun yetkilileri elmasın fiyatının 65 milyon dolara kadar çıkabileceği kanısında. "Gülün Hayaleti" müzayedede bu fiyatı bulursa, tarihin en pahalı elmaslarından biri olacak.

Bor ve azot karışımları içeren bu gibi elmaslar oldukça ender çıkarılıyor ve bu nedenle yüksek fiyattan alıcı buluyor. Bugüne kadar en yüksek fiyatla satılan elmas 2017 yılında 71 milyon dolara alıcı bulan Pembe Yıldız olmuştu.

"Gülün Hayaleti" ilk çıkarıldığında tıraşsız hali 27,85 karat ağırlığındaydı. Elmas, ünlü koreograf Diyagliyev'in 1911'de sahneye koyduğu tek perdelik bir balenin anısına isimlendirildi.

16.8.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi