Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
GÜNDEM

Putin ve Zelenskiy'den Erdoğan'a tebrik telefonu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la seçimlerden sonra gerçekleşen ilk telefon görüşmesinde, cumhurbaşkanlığı görevine yeniden seçilmesi vesilesiyle tebrik ettiği belirtildi. Gece geç saatlerde de Ukrayna lideri Zeenskiy ile Erdoğan arasındaki telefon görüşmesi gerçekleşti.
 
Kremlin’den yapılan açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında telefon görüşmesinin gerçekleştirildiği bildirildi.
 
Sputnik'in haberine göre açıklamada, “Vladimir Putin, Recep Tayyip Erdoğan’ı cumhurbaşkanlığı görevine yeniden seçilmesi vesilesiyle sıcak bir şekilde kutladı ve Rusya-Türkiye ilişkilerinin gelişmesine yapıcı ve karşılıklı yarar sağlayacak şekilde yaptığı büyük katkıyı vurguladı. Türk halkının, liderine verdiği desteğin, çeşitli alanlarda pratik ikili işbirliğini genişletmeye yönelik ek fırsatlar yarattığı kaydedildi” ifadesine yer verildi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Putin’e tebrikinden dolayı teşekkür ederek mevcut gündemin tamamı üzerinde ortak çalışmaları sürdürme niyetini teyit ettiği aktarıldı.
 
İki liderinin, temasları sürdürme konusunda anlaştığı ifade edildi.
 
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre Putin, görüşmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeniden Cumhurbaşkanlığına seçilmesini kutlayarak, seçim sonuçlarının Türk halkı için hayırlı olmasını diledi.
 
İki lider yeni dönemde de Türkiye-Rusya ilişkilerinde ve bölgesel konularda işbirliğini daha da geliştirme konusunda mutabık kaldı.
 
Gece ise Ukrayna Cumhurbaşkanı  Zelenskiy, Erdoğan ile telefonda görüştüğünü ve cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki zaferinden dolayı kendisini tebrik ettiğini söyledi.
 
Telegram kanalında mesaj yayınlayan Zelenskiy, "Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştük. Seçim zaferinden dolayı kendisini tebrik ettim. Ukrayna ve Türkiye arasında her düzeydeki işbirliğimizin halklarımıza ve uluslararası istikrara daha da fazla fayda sağlayacağından eminim" dedi.
 
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre de, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy görüşmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı seçim başarısı dolayısıyla tebrik ederek, yeni dönemin Türk halkı için hayırlı olmasını diledi.
 
Görüşmede, Rusya-Ukrayna Savaşı'ndaki gelişmeler ve bölgesel konular da ele alındı.
 
Önceki gelişmeler:
 
Kremlin Sözcüsü Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında acil bir görüşme gündemi olmadığını, ancak kesinlikle bir görüşmenin gerçekleşeceğini söyledi.
 
Peskov, "Öyle ya da böyle, gelecekte görüşme kesinlikle gerçekleşecek, ancak şu ana kadar zaman konusunda bir tahmin yok" dedi.
 
Ayrıca, Putin'in göreve başlama töreni için henüz bir davet almadığını kaydetti. Peskov, "Türkiye'de yabancı devlet başkanlarının katılımıyla bir tören olduğunu bilmiyoruz. Bildiğimiz kadarıyla böyle bir uygulama yok. Bekleyeceğiz. Henüz bir davet yok" dedi.
 
Peskov ayrıca,  "Kremlin, enerji projeleri de dahil olmak üzere Rus-Türk projelerinin uygulanmasındaki yüksek dinamizmn Türkiye'deki seçimlerden sonra da devam etmesini bekliyor" dedi.
 
Bu arada Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci turundaki başarısından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a dünya liderlerinden tebrik mesajları geldi. Cumhrubaşkanlığı Sözcüsü Kalın, katıldığı canlı yayında Erdoğan'ın ABD Başkanı Joe Biden ile bu akşam görüşeceğini söyledi. Kalın, Putin ile de görüşme planlandığını vurguladı.
 
A Haber yayınına katılan Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından tebrik telefonlarını kabul ettiğini belirtti:
 
"Cumhurbaşkanımızın bugünden itibaren yoğun mesaisi başladı. Uluslararası tebrik telefonları geliyor. Bugün birçok devlet başkanıyla, liderle görüşecek. Yarın başka programları olacak. Bu akşam Biden ile bir telefon görüşmesi var. Putin ile planlanıyor. Sadece onunla değil Almanya, Fransa, İsrail, Yunanistan, İspanya, NATO Genel Sekreteri, Hollanda, Ukrayna bunların hepsi bugün telefon görüşmesi için planlanıyor."
 
29.5.2023
 

Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
ANKET
Hayatınız ve işiniz için 2023'e kıyasla genel 2024 beklentiniz nedir?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама