Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

"Hayal kırıklığı: Avrupa, 'Gürcü hayalini' terk ediyor"

2003’teki Gül Devrimi sonrası AB’nin bölgedeki en önemli “projelerinden” biri haline gelen Gürcistan’ın, bugün ise Brüksel için hayal kırıklığına dönüştüğü yorumu yapılıyor.
 
Kommersant gazetesinde yer alan analizde, “Avrupa ‘Gürcü hayali’ni terk ediyor”, “Brüksel Tiflis’e sırtınını dönüyor” başlıkları kullanıldı.
 
Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve Komisyon Başkan Yardımcısı Josep Borrell, 6 Eylül’de düzenlenecek AB-Gürcistan Ortaklık Konseyi toplantısı öncesi yaptığı açıklamada, Gürcistan’ın demokrasi ve reformlar yolundan sapma eğilimi gösterdiğini söyledi.
 
Gürcistan’da hukukun üstünlüğü, yönetim ve insan haklarının kilit alanlarında aksamalar olduğunu belirten Borrell, “Gürcistan, Avrupa perspektifiyle AB ile ilişkilerinde yeni bir aşamaya girerken, açıklanan hedef ve istekleri ile uyumlu, sorumlu ve vicdani bir yaklaşım benimsemelidir” değerlendirmesini yaptı.
 
Rusya’nın Ukrayna'ya yönelik operasyonunun başlamasının ardından Avrupa’nın Gürcistan’a bu tür uyarılarının gidrek arttığı belirtilen yazıda, AB’nin 23 Haziran’da Ukrayna ve Moldova’nın adaylık statüsünü onayladığı, Gürcistan’ınkini ise onaylamadığı hatırlatıldı.
 
Avrupa Komisyonu’nun Tiflis’e 12 talepten oluşan bir liste sunduğuna dikkat çeken gazete, yakın gelecekte Gürcistan’ın AB adaylığı statüsü almasının gerçekçi olmadığı yorumunu yaptı.
 
17.8.2022
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Nükleer savaşa ihtimal veriyor musunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi