Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Financial Times: "Batı kaybeder"

“Rusya, AB ve ABD’den gelebilecek olası yaptırımlara, Avrupa’nın Rus enerji ürünlerine olan bağımlılığının yol açabileceklerine kıyasla daha hazırlıklı.” Bu değerlendirme Financial Times gazetesinde yer aldı.
 
Gazetenin görüştüğü analistler, 2014’te Kırım krizi nedeniyle uygulanan yaptırımlar sonrası, Rusya’nın küresel finans sistemine olan bağımlılığını azalmaya yönlik çeşitli adımlar attığını ve başarılı olduğunu hatırlattı. 
 
Rusya Maliye Bakanlığı’nın yıllardır en kötü senaryolara hazırlandığını ve olası yaptırımlara karşı koymak için özel bir daire kurduğunu belirten uzmanlar, Rusya ekonomisinin yeni yaptırımlara dayanacak gücü olduğunu öngördü.
 
AB’nin ise Rus doğal gazından vazgeçmediğine işaret eden analistler, bu durumun karşı yaptırımlar konusunda Moskova’nın elini güçlendirdiğine, Rus gazının sevkiyatının azaltılmasının Avrupa ülkelerini zor durumda bırakacağına dikkat çekti.
 
Financial Times’ın görüşlerini aldığı uzmanlar, AB’nin kullandığı doğal gazın yüzde 40’ını Rusya’dan ithal ettiğini, ayrıca Batı’nın, Boeing uçaklarının üretiminde kullanılan titanyum sevkiyatı konusunda Rusya’ya bağımlılığının çok ciddi seviyede olduğunu hatırlattı.
 
Bu nedenlerden dolayı Batı’nın Rusya finans sistemine karşı çok geniş yaptırımlar uygulayamayacağı görüşünü dile getiren uzmanlar, Rusya’nın SWIFT’ten çıkarılması ve büyük Rus bankalarına yaptırım uygulanmasının Batı’nın çıkarına olmadığını vurguladı.
 
19.1.2022
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi