Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

'Batı'nın SWIFT'i gözü yemedi'

“Avrupa Birliği ve ABD, olası yaptırımlar kapsamında Rusya’yı SWIFT uluslararası ödeme sisteminden çıkarma ihtimalini artık düşünmüyor.” Almanya'nın en etkili ekonomi gazetelerinden Das Handelsblatti, Alman hükümetinden kaynaklara dayandığı belirtilen haberde bu iddiada bulundu.
 
Haber pazartesi akşamı "flaş" olarak Rus basınında da yankı yarattı. Daha sonra Washington'dan gelen "Bu seçeneğin hala masada olduğu" açıklaması da tartışmaları sona erdirmedi.
 
Habere göre, Rusya'ya karşı bir kez daha geri adım atılmasının nedeni, "Batı'nın kendi silahı ile kendini vuracağı" kaygısı.
 
Rusya’nın SWIFT’ten çıkarılmasının kısa vadede Rusya finans piyasalarında istikrasızlığa yol açacağı, ancak orta vadede Rusya kendi alternatif ödeme sistemi altyapısını kurarak uygulamaya geçirirse bu kez Batı’nın artık bu alanı domine edemeyeceğinden çekinildiği belirtildi.
 
Diğer yandan Alman gazetesi, SWIFT seçeneği masadan kalktıktan sonra, Rusya’nın Ukrayna’ya askeri operasyon düzenlemesi halinde AB ve ABD’nin büyük Rus bankalarına yönelik ağır ekonomik yaptırımlar uygulanması konusunu görüştüklerini yazdı.
 
Fakat Almanya’nın, Rusya’dan ithal edilen doğal gaz ve petrol için yapılan ödemelerin bu yaptırımların dışında tutulması için bastırdığı ifade edildi.
 
Merkel'in eski lideri olduğu Hristiyan Demokrat Partisi'nin (CDU) yeni genel başkanı Friedrich Merz, Rusya’nın SWIFT’ten çıkarılmasının piyasa için “atom bombası” etkisi yaratabileceğini söylemişti.
 
Diğer yandan pek çok uzman, 2014'te Kırım krizi sonrası uygulanan yaptırımların işe yaramadığını, aksine Rusya ekonomisimi daha rekabetçi hale getirdiğini, AB ile ABD arasında görüş birliği sağlamak zor olduğu için Rusya'ya karşı yeni "kararlı" yaptırımların zor olduğunu düşünüyor. Ekonomik ilişkilere AB Rusya ile çok derin bağlar içindeyen, ABD'nin böyle bir kaygısı bulunmuyor. Bu nedenle, başta Amanya olmak üzere AB iş çevreleri, Rusya ile ilişkilerde "yaptırımsız bir barış ve denge sağanması" için hükümetlerine bastırıyor. 
 
 
18.1.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi