Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Rus iş gücü piyasası dalgalı

Koronavirüs darbesi, makroekonomik göstergelerde “atlatılmaya başlıyor” görünse de, reel sektörde krizin sonuçları hissedilmeye devam ediyor. Rusya’da "işten çıkan-çıkarılanların" sayısı son dokuz yılın rekorunu kırdı. Ancak yine de  “işten çıkarma dalgası" rekor işe alım oranlarıyla dengelendi. Uzmanlar, pek çok “işten çıkarma”nın arkasında iş sahiplerinin, maaşları zarfta ödemeye geçiş taktiği olduğu görüşünde. Yani milyonlarca göçmen işçi açığının kapatılmaya çalışıldığı Rusya iş gücü piyasasında "farklı bir hareketlilik" yaşanıyor.
 
Denetim ve danışmanlık şirketi FinExpertiza'nın raporuna göre, 2021 yılının ikinci çeyreğinde Rusya'da orta ve büyük ölçekli şirketlerde 2 milyon 660 kişinin işten çıkışı verildi.
 
Araştırmada sadece büyük ve orta ölçekli işletmelerden işten çıkarmalar dikkate alındı, küçük işletmeler ve kayıt dışı sektör hesaba katılmadı.
 
FinExpertiza'nın raporuna göre, göze batan bu "işten çıkarma dalgası", diğer yandan yüksek işe alım oranlarıyla dengelendi: 2021'in ikinci çeyreğinde işletmeler 2 milyon 350 bin kişiyi işe aldı ve 2013'ten bu yana bu da bir rekor.  Rapora göre, işe alınan eleman sayısı geçen yılın ikinci çeyreğinin "karantina minimumu”na kıyasla yüzde 53 arttı.
 
Rusya Federasyonu’nun 74 bölgesinde işten çıkarılanların sayısı işe alınanların sayısını geçti. İşten çıkarılanların işe alınanlardan yüzde 44,4 fazla olduğu İvanova bölgesi dengesizlikte ilk sırada. Ulyanovsk bölgesinde oran yüzde 43.8. Daha sonra yüzde 38,9 ile Çuvaşistan geliyor. Moskova ve Çeçenistan ise, işten çıkarma ve işe alma oranlarının eşit olduğu yerler.
 
2019'un üçüncü çeyreğinde, tüm zamanların rekor seviyesinde 2.7 milyondan fazla Rusya vatandaşı işten ayrılmıştı.
 
İşten çıkarma sebeplerinin başında işten çıkarılma değil, "gönüllü işten ayrılma" geliyor. Bu şekilde, 2021'in ikinci çeyreğinde yüzde 77,2’lik kitle veya 2,06 milyon kişi işini bıraktı. Rapora göre yüzde 14,6’lük grup ise iş sözleşmesinin sona ermesi, askerlik hizmeti, emeklilik veya vefat nedeniyle işinden ayrıldı.
 
Kriz nedeniyle personelin azaltılmasıyla bağlantılı olarak işini bırakanlar ise sadece yüzde 1.6 veya 42,8 bin kişi.
 
"Trud" (Emek) adlı toplumsal hareketin başkanı Sergey Peskov, RBC'ye verdiği demeçte, ikinci çeyrekte rekor sayıda işten çıkarmanın en önemli nedeninin Rusların "gölge istihdamı ve zarfta maaşa” yönelmesi olduğunu söyledi.
 
Rus uzman, "Pandemi ortamında azalan kârlarda işletmeler, ödemeleri resmi istihdam olmadan zarf içinde vererek maliyetleri optimize etmek zorunda kalıyor” dedi. 
 
22.10.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında bir savaş çıkabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi