Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

Rusya'da döner zamlandı

Yıl başından bu yana Rusya'daki döner (şaurma) fiyatı eylül ayında ortalama yüzde 8 arttı ve ortalama 166 rubleye (20 lira) yükseldi. Evotor adlı piyasa araştırma şirketi, küçük ve orta ölçekli işletmelerin kasa fişlerini  analiz ederek bu hesaplamayı yaptı.
 
Fiyatlar bölgeye göre değişiyor: En pahalı ekmak arası döner 221 ruble ile Yakutistan ve Habarovsk'da.  Fiyat St. Petersburg'da, Moskova'da ise 162 ruble.
 
Rusların döner aşkı
 
Almanya başta pek çok Avrupa ülkesinde dönerin popüler olduğu sır değil  ama Rusların “döner aşkı” Türk kamuoyunda fazla bilinmiyor.
 
Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından Türk döneri de Rusya'da çok tüketilen “fast food” ürünleri arasında yerini kısa sürede aldı. Ama döner konusu Rusya’da biraz “karışık” çünkü Rusya'daki adı “şaurma”. Aslında çoğu küçük büfenin tabelasında büyük Rusça harflerle “döner” yazıyor ama yaklaştığınızda mönüde “şaurma” fiyatıyla karşılaşıyorsunuz. Ruslar yaklaşık 30 yıl önce tanıştıkları Arapça kökenli “şaurma” (şavurma) kelimesini benimsemiş durumda, yine de bu tür yiyecek satan yerlerin tabelalarında “döner” yazısı eksik olmuyor. Kimi “Türk Döneri”, kimi “Tokos Döner” kimi de “Street Döner” yazıyor, hatta Ermeni kökenli esnaf arasında “Kars Döneri” tabelası asan da var. 
 
İsim konusu iki yıl önce Rusya’da bayağı bir tartışma yarattı. Yaygın olarak “şaurma”, hatta St. Petersburg’da “şaverma” denilmesine rağmen dil bilimciler özgün adı olan “döner”in kullanılması gerektiğini söyledi. 
 
Fuad Safarov'un Medyagunlugu.com'daki yazısına göre, döner bazen kahvaltının, bazen öğlen yemeğinin, bazen de akşam yemeğinin yerini tutuyor. Özellikle Moskova'da metro istasyonları ve garlara yakın yerlerde en çok tüketilen yiyecek. İçine ise, mayonez, ketçap, lahana, hıyar, domates, soğan, havuç ve peynir de konulabiliyor.
 
22.9.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi