Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Rusya'ya döviz yağmuru

Rusya’nın en fazla ihraç ettiği ürünlerin fiyatlarının pahalanması kamu bütçe gelirlerini artırırken, bu gidişatın yakında rublenin de elini güçlendirmesi bekleniyor. Uzmanlar, dolar kurunun yıl sonuna kadar 70 ruble psikolojik sınırına gerileyebileceğini öngörüyor.
 
Avrupa’da spot piyasada doğal gaz fiyatı rekor kırarak bin metreküp başına bu sabah 830 dolara çıkarken, öğlen 966 dolarla bir rekor daha kırdı.
 
Brent petrolün varil fiyatı da 74 doların üzerini gördü.
 
Alüminyumun ton fiyatı geçen pazartesi günü 3 bin doları aştı. Nikel fiyatlarında da yükseliş devam ediyor.
 
Rusya’nın en fazla ihraç ettiği bu ürünlerde yaşanan rekor fiyat artışları kamu bütçe gelirlerini artırırken, Maliye Bakanlığı’nın ek döviz gelirlerini Ulusal Varlık Fonu’na aktarması nedeniyle henüz ruble kuruna hissedilir olumlu etkisi olmadı.
 
Maliye Bakanlığı ağustos ayında döviz satın alımına 315 milyar 900 milyon ruble harcadı. Eylül ayında bu rakamın 327 milyar rubleye çıkması bekleniyor.
 
Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Makroekonomik Analiz ve Finans Piyasaları analisti Robert Grigoryan, “Avrupa'daki gaz depolama tesislerinin asgari düzeyde doldurulması, dünya emtia piyasasında gaz fiyatlarındaki artışın temel itici güçlerinden biri haline geldi. Ayrıca enerji fiyatlarındaki yükselişte önemli bir faktör de Asyalı alıcılardan gelen artan talep "dedi.
 
Rus medyasının görüştüğü analistler, ham madde fiyatlarının yanı sıra, enflasyonun da etkisiyle dolar kurunun sene sonuna kadar 70 rubleye geileyebileceğini öngördü.
 
Alfa Capital Finans Piyasaları ve Makroekonomi Analiz Direktörü Vladimir Bragin, rubledeki olası gidişata yönelik yaptığı değerlendirmede, “Asıl soru, enflasyon istikrarının fark edilebilir olup olmayacağı ve başta federal tahviller olmak üzere ruble varlıklarına yönelik talebin artıp artmayacağı” dedi. 
 
Rubleye olumlu ve olumsuz etki eden faktörlere dikkat çeken Bragin, Rusya’nın, özellikle diğer gelişmekte olan ülkelere kıyasla kredi derecelendirmelerinin iyi oluşunu olumlu bir etken olarak gösterdi.
 
Bütçe ve para politikaları, rezervlerin miktarı ve ödemeler dengesinin ülkenin kredi ölçümlerini etkilediğini belirten analist, “Bu nedenle Rusya’da makroekonomik riskler çok düşük” diye konuştu. 
 
Bragin, enflasyonun yanı sıra, yaptırım risklerini ve koronavirüs vakalarının artışa geçme riskini ise ruble için olumsuz etkenler olarak sıraladı.  
 
15.9.2021
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi