Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Üniversiteyi kazanan 9 yaşındaki Alisa, MGU'nun giriş testlerini de geçti

Rusya’da sekiz yaşında üniversite sınavını kazanan Alisa Teplyakova gündemden düşmüyor. Moskova Devlet Üniversitesi’ni (MGU) kazanan Teplyakova’nın, üniversitede ek giriş testlerini de başarıyla tamamladığı açıklandı.

Alisa’nın babası Yevgeniy Teplyakov Komsomolskaya Pravda gazetesi ile söyleşisinde, “Ek giriş sınavlarını da geçti. 48 puan aldı. Alisa’nın akıllı olduğunu MGU da teyit etti” dedi.

Sekiz yaşındaki Alisa Teplyakova’nın üniversite sınavını kazanması ülkede büyük yankı yaratmıştı. 

Baba Teplyakov, kısa süre önce dokuz yaşına basan kızının ünivesitede bireysel eğitim almasını istemediklerini, diğer öğrencilerle aynı şartlarda okumasını talep ettiklerini söyledi.

Psikoloji fakültesini kazanan Alisa’nın “klinik psikoloji”, “çalışma psikolojisi” ya da “sapkın davranışların pedagojisi ve psikolojisi” bölümlerinden birinde uzmanlık eğitimi göreceği belirtildi.

Alisa'nın üniversiteye kabul edilip edilmeyeceği belli değil.

Baba Yevgeni, "Bu mükemmel bir sonuç. Moskova Devlet Üniversitesi'ne belge gönderenlerin dörtte biri, Alisa'dan daha kötü not aldı. Devlet bursu alamayabilir ama gerekirse biz ödemeye hazırız. Kayıt hakkımız var ve yaptıracağız" dedi.

Alisa'nın Moskova Devlet Üniversitesi'nin psikoloji bölümünde üç uzmanlıktan birini seçmesi mümkün: Bunlar "Klinik Psikoloji", "Hizmet Etkinliği Psikolojisi" ve "Pedagoji ve Sapkın Davranış Psikolojisi".

Bu arada fakülte, Alisa'nın 48 puan aldığını onayladı. Moskova Devlet Üniversitesi Psikoloji Fakültesi Akademik İşlerden Sorumlu Dekan Yardımcısı Artyom Kovalyev, henüz başvuruların inceleme aşamasında olduğunu ve kabul konusunda bir bildirimde bulunamayacaklarını söyledi. 

27.7.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi