Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Şoygu: "NATO'un tehditkar askeri faaliyetlerine karşı önlem alıyoruz"

ABD ve NATO'nun Rusya sınırına asker gönderdiğini, Karadeniz ve Baltık Denizi'ndeki askeri potansiyelini artırdığını söyleyen Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Moskova'nın NATO'un tehditkar askeri faaliyetlerine karşı önlem aldığını vurguladı.
 
Severomorsk'ta Rusya Kuzey Filosu'nda gerçekleştirilen toplantıda konuşan Şoygu, "Şu anda ABD askerleri Atlantik üzerinden Avrupa'ya intikal ediyor. Avrupa'daki birlikler Rusya sınırlarına doğru gönderiliyor. Ana güçler, Karadeniz ve Baltık Denizi'nde yoğunlaşıyor. Rusya topraklarının yanında 40 bin asker ve stratejik hava araçları da dahil 15 bin askeri teçhizat konuşlandırılıyor" dedi.

Polonya ve Baltık ülkelerinde ABD birliklerinin sayısının artırıldığını, hava keşif faaliyetlerinin iki katına, deniz keşif faaliyetlerinin ise bir buçuk katına çıkarıldığını kaydeden Şoygu, İttifak'ın her yıl Avrupa'da açıkça Rusya karşıtlığı içeren 40'a yakın büyük tatbikatlar düzenlediğini, NATO'nun bu yıl son 30 yılın en büyük Defender Europe tatbikatını gerçekleştirdiğinin altını çizdi.

Soutnik'in haberine göre, Rusya'nın NATO'nun söz konusu tehditkar askeri faaliyetlerine karşı önlem aldığını belirten Şoygu, "Kış eğitim dönemindeki denetim faaliyetleri ve çalışmaları kapsamında Batı ve Güney Askeri Bölgeleri'ndeki birlikler ani savaşa hazırlık denetimine tabi tutuldu. İki hafta içinde iki kara kuvveti ve üç hava indirme birliği Rusya'nın batı sınırlarına, askeri eğitim görevlerinin yerine getirildiği bölgelere başarıyla intikal ettirildi. Birlikler, ülkenin askeri güvenliğini sağlamaya dönük görevleri yerine getirmek için tamamen hazır ve bunu gerçekleştirecek güçte olduklarını gösterdi" ifadelerini kullandı.

ABD ile NATO müttefiklerinin Arktik'teki deniz ve kara birliklerini artırdığına da dikkat çeken Şoygu, "Rusya'nın Arktik'teki savunma kapasitesinin artırılması ve ulusal çıkarlarımızın korunması için Savunma Bakanlığı, Kuzey Filosu'nun askeri imkanlarını artırmaya yönelik tam teşekküllü çalışma yürütüyor. Filo, sert iklim koşullarında kullanılabilen modern askeri teçhizatla donatılıyor, çeşitli araştırma faaliyetleri yürütülüyor. Alınan önlemler sayesinde Kuzey Filosu, Arktik'teki mevcut tehditlere etkili şekilde karşı koyacak güce sahiptir" diye konuştu.

13.4.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi