Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Ermenistan'ın füze saldırısında 13 sivil öldü, BM Güvenlik Konseyi toplanacak

Ermenistan Ordusu Azerbaycan'ın ikinci büyük kenti Gence ve Mingeçevir'e füze saldırısı düzenlerken, saldırı sonucu yıkılan iki binanın altında çok sayıda sivilin bulunduğu kaydedildi. Bu arada BM Güvenlik Konseyi krizi görüşmek üzere pazartesi günü özel gündemle toplantıya çağrıldı. 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev 40 civarında sivilin yaralandığını, ikisi çocuk 10 sivilin de hayatını kaybettiğini açıkladı. Bu sabah ise ölü sayısının 13'e çıktığı haberleri geldi.
 
BBC'nin haberine göre, onlarca kişinin ölmüş olabileceğinden korkulurken, yetkililere göre insanların uyuduğu sırada düzenlenen roket saldırısında yetkililere göre 20'den fazla bina yıkıldı.
 
Azeri kaynakları Mengeçevir kentine düzenlenen saldırının füze savunma sistemleriyle etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

Hacıyev, "Ermenistan, zalimce sivillere saldırmaya başladı. Bu Ermenistan'ın terör politikasının göstergesidir. Ermenistan yeni füze sistemleri getirdi ve Azerbaycan şehirlerine saldırdı. Saldırıda can kayıpları var" açıklamasında bulundu.

Hacıyev son açıklamasında saldırıda 40 civarında sivilin yaralandığını ve ikisi çocuk 10'dan fazla sivilin de hayatını kaybettiğini duyurdu. Hacıyev kurtarma çalışmalarının hala devam ettiğini bildirdi.

Öte yandan AGİT Minsk Grubu eşbakanları Rusya, ABD ve Fransa'nın ortak çağrısıyla, BM Güvenlik Konseyi krizi görüşmek üzere pazartesi günü özel gündemle toplanacak.

Bu arada Kemlin Sözcüsü Peskov, iki tarafında talep etmesi durumunda Rusya'nın bölgeye barış güvü yollamaya hazır olduğunu bildirdi.

17.10.2020 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi