Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Euro 93 ruble barajını da geçti...

Rublenin hızlı değer kaybı bu sabah da devam ediyor. Euro 93,26 rubleyi görerek, ocak 2016'dan beri en yüksek seviyeye tırmandı.

Dolar da 79,88 rubleye kadar yükseldi. 

Eylül ayı başında dolar 73,5 ruble, euro ise 87,6 ruble seviyelerindeydi. 

Ruble üzerinde özellikle jeopolitik risklerin baskısının etkili olduğu, Belarus'tan Kafkasya'ya kadar krizlerin tehdit yarattığı vurgulanıyor. 

Dünün gelişmeleri:

Uzun süredir artan siyasi riskler ve son dönemde koronavirüs vakalarındaki artışla değer kaybetmeye başlayan rubleye yeni hafta yeni darbe vurdu. Pazartesi sabahı dolar 78,75 rubleye, euro ise 91,69 rubleye kadar çıktı. Öğleden sonra değer kaybı hızlandı: Euro 2016'dan beri ilk kez 92 ruble sınırını aşıp 92,24 rubleyi gördü. Dolar da 79,02 rubleye çıkıp psikolojk sınırı geçti.

RBC’nin uzman yorumlarına göre, rublede değer kaybını hızlandıran son faktör Azerbaycan ile Ermenistan arasında başlayan çatışmalar oldu.

Koronavirüste ikinci dalga endişesi, buna bağlı olarak dünya ekonomilerinde talebin düşmesi endişesiyle ham petrol fiyatının 40 doların altına inmesi, Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın zehirlendiği suçlamaları ile Rusya’ya yeni yaptırımların gündemde olması gibi pek çok faktör, ruble üzerindeki baskıları arttırıyor. 

Eylül başından beri dolar kurunun 5 ruble, euro kurunun da 3,5 ruble artması dikkati çekiyor. Yıllık bazda ise dolar 17, euro 23 ruble değerlendi. Son 10 ayda rublenin değer kaybı yüzde 25’i buldu. 

Bu arada rublenin değer kaybı konuduna Kremlin'den de açıklama geldi. Putin'in sözcüsü Peskov, "Kurda dalgalanmalar olur. Ama yakın geçmiş gösteriyor ki bu iki yönlü oluyor. Ruble yeniden değerlenecektir. Rublenin pozisyonunu güçlendireceğinden kuşku yok" dedi.

29.9.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi