Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Rusya'nın en masraflı ve en masrafsız otomobilleri açıklandı

SberAvtopark'ın Russian Automotive Market Research ile birlikte gerçekleştirdiği bir çalışma ülkede en yüksek satış rakamına sahip 15 otomobilin elde tutma masraflarını mercek altına aldı. İzvestiya gazetesi bu 15 modeli Lada Granta, Kia Rio ve Hyundai Solaris (B segmenti), Hyundai Elantra, Kia Ceed, Skoda Rapid (C segmenti), Toyota Camry, Kia Optima, Hyundai Sonata (D segmenti), Hyundai Creta, Renault Duster, Volkswagen Tiguan, Nissan Qashqai (kompakt krossover), Skoda Kodiaq ve Kia Sorrento (orta krossover) şeklinde sıralıyor.
 
Araştırmaya göre, bu 15 modelin 3 yıllık ortalama değer kaybı yüzde 29,3. En çok değer kaybeden segment yüzde 34 ile kompakt krossoverlar olurken C ve D segmentlerinde bu oran yüzde 31,8 ve 31,6 olarak tespit edildi. Değerini en çok koruyan otomobiller ise yüzde 27,9'luk kayıpla B ve yüzde 21,3'lük kayıpla orta krossover segmentindeki araçlar.
 
Model bazında ise en çok değer yitiren araç yüzde 42'lik değer kaybıyla VW Tiguan oldu. Hyundai Creta'da ise bu oran sadece yüzde 18.
 
Araştırmada sigorta, kredi, yakıt ve yedek parça giderleri de ayrı bir başlık altında ele alındı. Buna göre, B segmentindeki en önemli masraf kalemi yakıt, orta krossoverlarda ise kredi ödemeleri. D segmentinde ise sigorta giderleri başı çekiyor. Zira Kia Optima ve Toyota Camry gibi pahalı modeller en çok çalınan otomobiller arasında.
 
Tüm faktörler dikkate alındığında 15 model arasında en masrafsız olanı Lada Granta. Bir Granta sahibinin aracı satın alma bedeli de dahil yıllık masrafı 273 bin ruble (26 bin 700 TL). Toyota Camry'de bu bedel Granta'nın iki katı: 640 bin ruble. VW Tiguan da 628 bin rublelik bedelle en masraflı ikinci otomobil konumunda.
 
Son olarak, araştırmanın yazarları son 5 yılda Rusya'da araç sahibi olma maliyetinin yüzde 33 oranında arttığına dikkat çekiyor.
 
26.9.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi