Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Oğlunun mürüvvetini göremeyecek mi?

Belarus'ta şaibe karıştığı iddia edilen seçimlerde yüzde 80 oy aldığı ilan edilen, 26 yıllık başkan Aleksandr Lukaşenko'nun 5 yıl daha koltukta oturması son olaylarla zora girmişe benziyor. Ülke genelinde protestolar ve "Bırak git!" çağrıları devam ediyor. Lukaşenko'nun iktidarının ne zaman, nasıl sona ereceği ise merak konusu. Pek çok gözlemci, devlet başkanının koltuğu oğlu Nikolay'a bırakma planının suya düştüğü görüşünde. 

Halk arasında kısaca Kolya olarak bilinen Nikolay Lukaşenko küçüklüğünden beri uluslararası gezilerde babasına eşlik ediyor. Hatta Aleksandr Lukaşenko 2012'de Venezuela'yı ziyaret ettiğinde Kolya'nın birkaç yıl sonra Belarus başkanı olacağını söylemiş, basına yansıyan bu sözler o günlerde şaka olarak algılanmıştı.

Ancak geçtiğimiz günlerde Ukraynalı gazeteci Gordon'a verdiği söyleşinde Lukaşenko, oğlunun devlet başkanı olmak yerine huzurlu bir yaşam sürmesini istediğini söyledi. Lukaşenko söyleşide ayrıca 16 yaşındaki oğlunun "iktidara muhalif" eğilimler taşıdığını çıtlattı.

Belarus'ta başkan seçilme yaşı 35. Nikolay Lukaşenko ise 31 Ağustos 2004'te doğdu. Nikolay'ın annesinin kim olduğu ise resmi olarak açıklanmış değil. Ancak bu kişinin Lukaşenko'nun eski özel doktoru İrina Abelskaya olduğu tahmin ediliyor.

Bazı medya organlarında, Lukaşenko'nın pazar günü seçimler yapılırken özel uçağıyla oğlunu ve diğer "aile mensuplarını" Türkiye'ye, Bodrum'a yolladığı iddia edilmişti. Ancak bu iddia doğrulanmadı. 

Rus gazeteci Leonid Parfyonov İnsatgram hesabında yayınladığı bir postta bundan 5 yıl önce Belarus'ta duyduğu bir fıkrayı paylaşmıştı. Buna göre, bir yurttaş diğerine sorar:

- Daha ne kadar (DAKOLE) koltukta oturacak acaba?

Diğeri cevap verir.

- Dedin ya işte: DA KOLİ! (Kolya'ya kadar).

14.8.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi