Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rubleye devlet müdahalesi: "Aşırı güçlenmesini önlemek için frene basıldı"

“Rusya’da hükümet, rublenin güçlenmesinin önüne geçmeye çalışıyor. Maliye Bakanlığı’nın döviz alımı ruble üzerinde baskı oluşturuyor. Hükümet aşırı güçlenen rublenin yerli sanayinib rekabet gücünü düşürmesi ve federal bütçeden sosyal harcamalar için kullanılan kaynağı azaltması yüzünden, daha ucuz ruble peşinde” Business FM’in analizinde bu görüşlere yer verildi.

Gazeteye rublenin gidişatı ile ilgili değerlendirmede bulunan uzmanların görüşleri şöyle:

Oleg Abelev (Ricom Trust şirketi yöneticisi)

Opec+ anlaşması önemli ve küresel bir konu. Anlaşmanın süresi 31 Mart 2020 tarihinde bitiyor. Mart ayında uzun bir müzakere süreci başlayacak. Bu yüzden yılın ilk çeyreğinde rublenin değer kaybedeceği konusunda endişe duyulmamalı.

Rublenin fazla güçlenmesinin önüne geçmek için aktif döviz alımı başladı. Libya ve Ortadoğu’daki her türlü gerilim rublenin elini güçlendiriyor. Çünkü döviz kuru için bugün en önemli konu petrol bağımlılığı. 

Aleksey Mamontov (Moskova Uluslararası Döviz Birliği Başkanı)

Petrol fiyatında önümüzdeki hafta önemli değişiklik beklenmiyor. Hükümet değişikliğinin de petrol ve rubleyi çok etkileyeceği tahmin edilmiyor.

Geçen hafta konu şu haberle gündeme gelmişti:

Rusya'da aşırı değerlenen rubleye Merkez Bankası operasyonu

Rusya Maliye Bakanlığı’тшт 15 Şubat tarihine kadar döviz alımı için 309,9 milyar ruble kaynak ayırdığı belirtildi. Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, böylece günlük döviz alımının 18,2 milyar ruble olacağı bilgisi verildi. 

Rusya Merkez Bankası’nın 2018’in ikinci yarısında ertelediği döviz alımlarıyla birlikte günlük alımın 21 milyar rubleyi bulacağı kaydedildi.

Döviz alımı sayesinde, son 20 ayın zirvesine çıkan ruble kurunun daha fazla değerlenmesinin önüne geçilmesinin hedeflendiği belirtiliyor. Doların 61 rublenin altında düşmesi sonrası, hükümetin değelri ruble yüzünden sosyal yükümlülüklerini yerine getirmede zorlanacağı yorumları artmaya başlamıştı.


21.1.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi