Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Moskova'nın 'makyajına', ülkenin kalanının bütçesi kadar para harcandı

Özellikle şehir merkezi, Sobanin'in belediye başkanlığına gelmesiyle tepeden tırnağa yenilenen Moskova'da "yeniden yapılandırma" için neredeyse ülkenin geri kalanının toplamı kadar bütçe ayrıldı. Vedomosti gazetesinin haberine göre, 2010 yılından bu yana başkentte yenileme çalışmalarına 1,5 trilyon ruble (24 milyar dolar) harcandı. Aynı dönemde ülkenin diğer şehirlerinde ise bu amaç için toplam 1,7 trilyon ruble harcama yapıldı. 

Moskova'nın 2019'un ilk 10 aylık döneminde yenileme ve bakım çalışmaları için harcadığı para da 281 milyar rubleyi (4,4 milyar dolar) buldu. Bu miktar Krasnodar ve Tataristan gibi federal bölgelerin tüm bütçesine yakın.

Gazete ayrıca yenileme çalışamaları için harcanan paranın şehir bütçesinin yüzde 15'lik kısmına karşılık geldiğine ve eğitime ayrılan paradan daha fazla olduğuna dikkat çekiyor.

Öte yandan Moskova'nın geliri de son 10 yılda iki kattan fazla artış gösterdi. 2011'de şehir bütçesi 1,13 trilyon olurken, 2020 yılı için 2,8 trilyon ruble olarak belirlendi.

2010 yılında göreve başlayan Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, yenileme faaliyetlerini programının üst sıralarına koyuyor. Sobyanin 2015 yılında Moya Ulitsa (Sokağım) adında bir sokak yenileme ve peyzaj projesi başlatmıştı. Projenin sloganı ise "Moskova'nın modern tarihinin en büyük güzelleştirme projesi". Yapılan işler halktan büyük destek ve beğeni görürken, bazı yayın organlarında ihalesiz yaptırılan işlerle yandaş şirketlere büyük gelir akıtıldığı iddiaları eksik olmuyor.

16.12.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi