Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

"AB'ye bedeli 1,7 trilyon euro"

“Yaptırım politikası ve Rus doğal gaz ve petrolünden vazgeçme niyeti AB’ye 2023 yılında 1,7 trilyon euro’ya mal olabilir.” “Yakov i partnerı” (eski McKinsey) danışmanlık şirketi bu tahminde bulundu.
 
Vedomosti gazetesinin haberine göre, Rusya’ya uygulanan yaptırımlar nedeniyle AB’nin rekabet gücünün azalacağı ve doğal gaz sıkıntısıyla karşı karşıya kalacağı belirtilen raporda, bunun sonucu olarak enerji maliyetlerinde artış yaşanacağı ve yoğun enerji ihtiyacı olan birçok sanayi işletmesinin kapanma noktasına geleceği öngörüldü.
 
Avrupa’daki sanayi işletmelerinin üretimlerinin 2021’ye göre yüzde 10 ila 60 arasında azalabileceği, özellikle metalürji ve selüloz-kağıt işletmelerinin bundan olumsuz etkileneceklerine işlaret edilldi.
 
Şirket uzmanları, enerji krizi nedeniyle metalürji işletmelerinin üretimlerinin 2021’e göre yüzde 30-60, selüloz-kağıt işletmelerinin yüzde 25-50 gerileyeceğini tahmin ediyor.
 
Bu düşüşün metalik olmayan mineral ürünlede yüzde 25-50, madencilik ve kimya sektörlerinde yüzde 20-45 olması bekleniyor.
 
Şirket raporunda, doğal gaz yetersizliği ve enerji ürünlerinde fiyat artışı nedeniyle AB GSYH’sinin en kötü ihtimalle yüzde 6,5-11,5 arasında daralabileceği (900 milyar-1,7 milyar euro) ve 16 milyon kişinin işsiz kalabileceği öngörülüyor.
 
2022 sonunda ise Avrupa Birliği ekonomisinin yüzde 1’den fazla küçülebileceği tahmin ediliyor.
 
6.10.2022
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Nükleer savaşa ihtimal veriyor musunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi