Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Rusya'nın seferberlik sınavı: "Halkın tepkisi ne olacak?"

Bağımsız kamuoyu araştırma kuruluşu Levada'nın yöneticisi Denis Volkov, kısmi seferberlik kararına Rusya halkının nasıl tepki vereceği sorusuna yanıt arayan bir değerlendirme kaleme aldı. Forbes'un Rusça edisyonunda yayınlanan yazıda Volkov, halkın vereceği tepkinin seferberliğin gerçekten "kısmi" olup olmayacağına bağlı olduğunu belirtiyor.
 
Volkov'a göre, Rusya'da çoğunluğun iktidarın etrafında kenetlenme hali halen devam ediyor. Ancak seferberliğin bu durumu değiştirme ihtimali mevcut.
 
Sosyolog, çoğunluğun Ukrayna'da yaşananları takip etmek yerine kişisel hayatlarına odaklanmayı tercih ettiğini, ancak seferberliğin bu gidişatın içinde bir şok etkisi yarattığını söyledi.
 
Volkov şöyle yazdı:
 
"Kısmi seferberliğe verilecek tepki büyük bir olasılıkla şu şekide gelişecek. 
 
Başlangıçta iktidara duyulan güven ve özel askeri operasyon koşullarında yaşamaya alışmış olunması sayesinde ilk şok atlatılacak.
 
Rusya vatandaşlarının önemli bir bölümü seferberlik kararının kendilerini etkilemeyeceği yönünde kendi kendilerine telkinde bulunacak.
 
Seferberlik gerçekten kısmi kalırsa kitlesel bir huzursuzluktan kaçınmak mümkün olabilecek. Aksi olursa da tersi gerçekleşecek. 
 
Fakat yine de iktidarın birkaç aylık bir manevra alanı var. Bu öngörülerin doğru olup olmadığı ise oldukça kısa bir sürede ortaya çıkacak."
 
24.9.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Nükleer savaşa ihtimal veriyor musunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi