Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Rusya-NATO kıyaslaması: Kim üstün?

Rus medyası, "küresel bir çatışma ihtimaline karşı" NATO’nun askeri potansiyelini mercek altına aldı.  Moskovski Komsokmolets gazetesinin görüşlerine başvurduğu güvenlik uzmanı Yevgeniy Linin, ABD’nin dünyadaki en güçlü donanmaya sahip olduğuna dikkat çekti.
 
10 nükleer uçak gemisine sahip olan ABD donanmasının, tüm okyanuslarda ve Orta Doğu’da var olduğuna işare eden Rus uzman, ABD’nin nükleer uçak gemileri sayesinde ana deniz yollarını ve petrol fiyatlarını kontrol altında tuttuğunu belirtti.
 
Linin, Rusya’nın ise sadece tek bir uçak gemisi (Admiral Kuznetsov) bulunduğu, bu geminin de şu an onarımının yapıldığı bilgisini verdi.
 
ABD’nin sahip olduğu B-52 uzun menzilli bombardıman uçaklarının bomba ve roket fırlatabildiğini belirten Linin, ABD hava kuvvetlerinin ayrıca nükleer ve konvansiyonel bomba taşıma kapasitesi olan B-2 uçaklarına sahip olduğunu aktardı.
 
Rus uzman, ABD’nin 180 adet F-22 savaş uçağı, NATO ülkelerinin de toplam 800 adet F-35’i bulunduğunu belirtti.
 
Rusya’nın ise beşinci nesil jet uçağı (Su-57) sayısının 10 civarında olduğuna dikkat çeken Linin, diğer uçakların (Su-30SM, Su-34, Su-35S) dördüncü nesil oldukları bilgisini verdi.
 
İnsansız hava araçlarında da ABD’nin üstünlüğü olduğuna işaret eden askeri uzman, ABD’nin Predator ve Raptor'ları ile Türk Bayraktar’ların Rusya’nın sahip olduğu İHA’lardan daha üstün olduklarını ifade etti.
 
Linin, ABD ve Batı’nın hibrit ve enformasyon savaşlarında da Rusya’ya karşı üstünlüğünün bulunduğuna dikkat çekti.
 
Diğer yandan, Rusya’nın son yıllarda yüksek hassasiyetli silah üretiminde önemi ilerleme sağladığını vurgulayan uzman, Rusya’nın nükleer füze kalkanının da tüm düşmanlar için caydırıcı olduğunu belirtti.
 
Linin, genel olarak Rusya’nın askeri potansiyelinin üst düzey seviyede olduğunun ve ABD, İngiltere, Fransa gibi gelişmiş ülkelerinkiyle kıyaslanabileceğinin altını çizdi.
 
9.5.2022
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi