Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

Rusya'da maaşlar yüzde 10 arttı

Sberbank'a bağlı insan kaynakları portalı Rabota.ru'nun araştırmasına göre, yılın üçüncü çeyreğinde medyan (ortalama) maaş yüzde 9,2 oranında artış gösterdi. Medyan maaş, çalışanların yarısının bu değerin altında, yarısının da üstünde maaş aldığına işaret ediyor ve maaş ortalamasından farklı bir değere karşılık geliyor.
 
Medyan maaş bilişim ve telekomünikasyon sektöründe yüzde 13,5, finans ve sigortacılıkta da yüzde 13,1'lik artış gösterdi. Bu iki sektörü yüzde 12,9'la ticaret, yüzde 12,8'le otel ve restoran ve yüzde 12,5'le inşaat sektörleri takip ediyor.
 
Maaşların en az arttığı sektör yüzde 6,4'le eğitim oldu. Sağlıkta ise artıştan ziyade düşüş gözlendi. Buna göre, bu sektörde geçtiğimiz yıla kıyasla medyan maaş yüzde 0,9 oranında geriledi.
 
Resmi istatistik servisi Rosstat "asgari ücretin belirlenmesie dair kuralların değiştiğini" gerekçe göstererek haziran ayında medyan maaş hesaplamalarında yeni bir metod kullanmaya başlamıştı. Buna göre, 2020 itibarıyla Rusya genelinde medyan maaş 32 bin 422 ruble (4 bin 500 TL).
 
Diğer yandan uzmanlar enflasyonun yüzde 7,4 olduğu bir dönemde maaş artışlarının hala enflasyondan birkaç puan fazla olduğu görüşünde.
 
26.10.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi