Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Büyük şirketlerden yeni trend: Rusya'da ofisler küçülüyor mu?

Rusya'da uluslararası emlak danışmanlık acentesi Knight Frank'ın düzenlediği ankete katılan büyük şirketlerin üçte biri önümüzdeki 3 yıl içinde ofis alanlarını küçültmek niyetinde. Söz konusu dönemde yeni ofis alanını arttırmayı planlayan şirket oranı da buna yakın. 
 
Toplam çalışan sayısı 10 milyonun üzerinde olan 400 uluslararası şirketle yapılan ankete katılan temsilcilerin yüzde 35'i önümüzdeki dönemde kullandıkları ofis alanını korumak niyetinde olduklarını beyan ederken, şirketlerin yüzde 30'u alanı arttırmayı planlıyor. Şirketlerin yüzde 35'lik bir kısmı ise ofis alanlarını daha da küçültecek.
 
Knight Frank analistleri 2019'da kiralanan ofislerin ortalama büyüklüğünün 2 bin 169 m2 olduğunu, 2020'de ise bu ortalamanın 1757 m2'ye gerilediğini belirtiyor. 2021'in ilk çeyreği itibarıyla bu miktar sadece 1230 m2. Yani ofisler küçülme eğiliminde.
 
Araştırmayı haber yapan RBC gazetesi, söz konusu eğilimde pandemi nedeniyle uzaktan çalışma pratiğinin yaygınlaşmasının rol oynadığını yazdı. Ankete katılan 400 şirketin yüzde 59'u uzaktan çalışma pratiğini "olumlu" ya da "son derece olumlu" sözleriyle niteliyor.
 
Ancak bütün işlerini uzaktan çalışmaya taşıyıp ofislerini kapatmak niyetinde olan firma yok.
 
13.5.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi