Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

165 bin yabancı öğrenci neden dönemedi?

Rusya'daki üniversitelerde okuyan 165 bin yabancı öğrenci hala okuluna dönebilmiş değil. Bilim ve Yüksek Öğretim Bakanlığı yetkililerinin İzvestiya gazetesine verdiği bilgiye göre, karşılıklı hava trafiği yeniden başlatılan ülkelerden bile çok az öğrenci geri döndü. Pandemi öncesi dönemde Rusya'da eğitim alan yabancı sayısı 327 bin olarak açıklanmıştı.
 
Vize problemleri, pahalanan uçak biletleri ve azalan sefer sayıları gibi problemler nedeniyle öğrencilerin geri dönmekte zorlandığı bildiriliyor. Tahminlere göre, bazı öğrenciler de okulu hepten bırakmış olabilir. Gazetenin ulaştığı öğrenciler, uzaktan eğitiminin yüz yüze eğitime göre son derece yetersiz bir seçenek olmasından şikayetçi.
 
Üniversite yetkilileri, uzaktan eğitim alan öğrencilerin üniversite ücretlerinde indirim talep ettiğini, kendilerinin de çoğu zaman bunu kabul ettiğini belirtiyor. Bu ise üniversitelerin çok değerli mali kaynakları yitirmesi demek.
 
Rus hükümeti, 20 Mart günü pandeminin nispeten hafif seyrettiği 25 ülkeden öğrencilerin geri dönmesine izin vermişti. Öte yandan 1 Nisan tarihinden itibaren Almanya, Venezuela, Sri Lanka, Suriye, Özbekistan ve Tacikistan'la karşılıklı hava trafiği yeniden başlatıldı.
 
3.4.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi