Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

ABD ve AB'den 'Navalnıy' yaptırımı

AB’nin yayınladığı yaptırım listesine, Başsavcı İgor Krasnov, Soruşturma Komitesi Başkanı Aleksandr Bastrıkin, Rusya Federal Cezaevi Servisi (FSIN) Başkanı Aleksandr Kalaşnikov ve Rusya Ulusal Muhafızlar Birliği (Rosgvardiya) Başkanı Viktor Zolotov dahil edildi.

Yaptırımın, AB’nin insan hakları ihlalleriyle ilgili yeni küresel program kapsamında uygulandığı ifade edilirken bunun, program tarihinde ilk uygulama olduğu kaydedildi. Program, 2019’da AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell tarafından başlatılmıştı. Borrell, programa Navalnıy’ın adının verilmesini teklif etmiş, ancak bu teklif reddedilmişti.

AB’den yapılan açıklamada, “Kabul edilen yaptırım kararı, AB’ye seyahat yasağını ve bireylerin varlıklarının dondurulmasını içeriyor. Ayrıca AB’deki birey ve şirketlerin listedeki kişilere fon sağlaması yasaklanıyor” ifadesine yer verildi.

Yaptırım kararının, yayınlandığı gün yürürlüğe girdiği belirtildi.

ABD Ticaret Bakanlığı’nın da Navalnıy vakası nedeniyle Rusya’dan 14 kurumu ‘kara listeye’ aldığı duyuruldu.

Beyaz Saray’dan bir üst düzey yetkili, basın brifinginde yaptığı açıklamada, “Örgütler listesine 14 tarafı ekledik” ifadesini kullandı.

Aralarından 13’ünün şirket olduğu ifade belirtilirken 9’unun Rusya, 3’ünün Almanya ve birinin İsviçre’de bulunduğu kaydedildi. Listeye ayrıca Rusya’da faaliyet gösteren bir araştırma enstitüsü de dahil edildi.

Temsilci, “Tüm bu taraflar, biyolojik ve kimyasal silah üretiminin farklı yönlerinde yer alıyor” dedi.

Bu örgütlerle her türlü ihracat yasaklanıyor. (Kaynak: Sputnik)

Önceki gelişmeler

Rusya'ya uygulamak istediği yaptırımları özellikle piyasalar "kaygıyla" beklerken, gelen haberler bugün dört Rus üst düzey bürokratı hedef alan yaptırımlar resmen açıklanacak.  VOA'nın haberine göre, AB Dışişleri Bakanları toplantısından çıkan yaptırım kararı, AB vize yasağı ve varlıkların dondurulmasını içeriyor.

Avrupalı kaynaklara göre, AB, Rusya Ceza İnfaz Kurumları Müdürü Aleksander Kalaşnikov, Rusya Soruşturma Komisyonu Başkanı Aleksander Bastrykin, Başsavcı Igor Krasnov ve Rus Ulusal Muhafızları Başkanı Viktor Zolotov'a yaptırım uygulayacak. Rus bürokratlara yaptırım, Salı günü AB Resmi Gazetesinde yayınlandıktan sonra yürürlüğe girecek.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksander Gruşko, ülkesinin AB yaptırımlarına "aynı şekilde" yanıt vereceğini söyledi. Rus haber ajansı Interfax'ın aktardığına göre, Gruşko "Avrupa Birliği kesinlikle yasadışı bir yolda devam ediyor" dedi.

AFP haber ajansının AB çevrelerine dayandırdığı  haberine göre 27 üye ülkenin temsilcisi dört üst düzey Rus yetkiliye seyahat yasağı ve varlıklarının dondurulması gibi yaptırımların uygulanmasını onayladı. Bu yetkililerinin isimlerinin Salı günü açıklanacağı belirtildi.

Haberde iki kaynağın bu kişilerin Başsavcı İgor Krasnov, Soruşturma Komitesi Başkanı Aleksander Bastryikin, Tevkif Kurumları Başkanı Aleksander Kalaşnikof ve Rusya Ulusal Muhafızlar Birliği
Başkanı Viktor Zolotov'un olduğunu dopruladığı belirtildi. Böylece AB ilk kez insan hakları ihlaline karşı yeni yaptırım düzenlemesi çerçevesinde uygulamış olacak.

Düzenleme uyarınca AB, ağır insan hakları ihlalinde bulunan ya da ihlallerden fayda sağlayan kişilerin Birlik içindeki varlıklarını dondurma, AB'ye seyahat yasağı gibi önlemlere başvurabiliyor.

Aleksey Navalnıy, Rusya'daki zehirlenne vakasının ardından tedavi gördüğü Almanya'dan geçen ocak ayında ülkesine dönmüş ve burada tutuklandıktan sonra hakkında görülen davada hapis cezasına çarptırılmıştı. Navalniy'ın avukatları tarafından temyize götürülen karar, temyizde altı hafta indirim yapılarak onanmıştı. Buna göre Navalnıy 2 yıl 8 ay cezaevinde kalacak.

2.3.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi