Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

'Putin için Gorbaçov senaryosu olmaz'

Rusya kökenli Amerikalı siyaset bilimci Dimitri K. Simes, yayın yönetmenliğini de yaptığı The National Interest dergisi için kaleme aldığı bir makalede, ABD'nin Rusya ile ikili ilişkilerde tartışılmaz bir üstünlükte ısrar etmesi durumunda Rusya'nın köprüleri atacağını ve bu politikaya meydan okuyacağını dile getirdi.
 
Simes'a göre, Rusya ekonomik ve demografik sorunlarına rağmen ABD'nin hala gücünü dikkate alması gereken bir ülke. Rusya'nın askeri teknolojiler, uzay ve sibernetik alanındaki başarılarını koronavirüse karşı bir aşı geliştirerek taçlandırdığına dikkat çeken siyaset bilimci, ülkenin dünyaca kabul görmüş bir kültüre ve yüksek eğitimli bir iş gücüne sahip olduğunu belirtiyor.
 
Simes ayrıca Rusya'nın nükleer kapasitesine atıfta bulunarak, dünya üzerinde ABD'yi fiziken yok etme gücüne sahip tek ülke olduğunu hatırlatıyor.
 
Siyaset bilimciye göre, Rusya'nın içinde bulunduğu durum Sovyetler Birliği'nin son dönemini andırıyor. Ancak Gorbaçov'un Batı karşısındaki tavrını "başarısız ve küçük düşürücü" olarak gören mevcut siyasi elit, ABD'ye el açmak niyetinde değil.

Simes, birçok Rusya vatandaşının Mihail Gorbaçov’un yönetimindeki geç Sovyetler Birliği döneminde yaşanan ‘küçük düşürücü’ senaryonun tekrarını görmek istemediğini vurguladı:
 
“Moskova'dan, gerçek bir karşılıklılık olmadan bu yumuşamanın gerçekleşmesi beklenmemeli. Bu planın işe yaraması için Moskova'nın, Batı'nın karşılıklılığının daha sonra ortaya çıkacağına dair boş umutlarla ciddi tavizler vermesi beklenmemeli. Bu senaryo Gorbaçov döneminde yaşananlara benziyor. Birçok Rus'un talihsiz ve küçük düşürücü bir yaklaşım olarak gördüğü şeyi Moskova’nın tekrar etmesi konusunda ısrar etmek, arzulananı gerçekle karıştırmak olur.”
 
Simes tüm bunlardan hareketle Washington yönetimine, baskı ve diyalog yöntemlerini bir arada kullanarak Moskova ile ortaklık ilişkilerini geliştirmesi tavsiyesinde bulunuyor.
 
1.3.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi