Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Erivan'da kaos: Başbakan, direnen ordu ve başkana karşı geri adım atmıyor

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan'dan bir kez daha Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan'ı görevden almasını talep edeceğini duyurdu.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, geçen günlerde hükümetin istifasını talep eden bir bildiri yayınlayan Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan'ın görevden alınmasını öngören karar tasarısını, vetonun ardından yeniden Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan'a sunacağını bildirdi.

Sputnik'in haberine göre Paşinyan, yaptığı açıklamada Sarkisyan'ın, Genelkurmay Başkanı'nı görevden alma kararnamesini iade etme kararının, mevcut krizin çözümüne yardımcı olmadığını kaydederek, "Usulüne uygun olarak, Genelkurmay Başkanı’nı görevden alma kararnamesini, imzalanması beklentisiyle yeniden Cumhurbaşkanı’na yönlendireceğim" ifadelerini kullandı.

Paşinyan, ayrıca destekçilerini başkent Erivan'daki Cumhuriyet Meydanı'nda toplanmaya çağırdı.

Ermenistan'da, birkaç gün Genelkurmay Başkanı  Gasparyan ve üst düzey komutanlar, Başbakan Paşinyan'ı istifaya çağıran bir bildiri yayınlamıştı.

Paşinyan da ordunun bildirisini 'darbe girişimi' olarak nitelendirerek, Gasparyan'ı görevden aldığını duyurmuştu.

Önceki gelişmeler:

Ordu ile hükümet arasındaki restleşmenin ardından siyasi belirsizliği sürdüğü Ermenistan'da Başbakan Nikol Paşinyan istifa etmemekte kararlı. Sosyal medya paylaşımları ile taraftarşarının verdiği desteğe teşekkür eden Paşinyan'ın, Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan’dan görevden almalarkonusunda destek bulamadıktan sonra ordu ve muhalefet karşı nasıl bir adım atacağı merakla bekleniyor. 

Diğer yandan Sputnik'in haberine göre, Paşinyan’ın istifasını isteyen muhalifler, başkent Erivan'daki parlamento binasının yakınında kurdukları çadır kampta bir gece daha geçirdi.

Erivan’da bulunan Sputnik muhabiri, çadır kampta dün geceyi geçiren 20-30 kişi olduğunu bildirdi. Muhabir, geceleyin herhangi bir olay olmadığını, ısınmak için ateş yaktıklarını, sabah olunca da temizliğe başladıklarını da ifade etti. Eyleme destek veren diğer muhalifler de eylemcilere kahvaltı getirdi.

Muhalifler, gün içinde aynı yerde miting yapılacağını duyurdu. Çadır kampa araç geçitlerini kapatan polis, parlamento çitinin önüne geçerek geniş güvenlik önlemleri aldı.

Ne olmuştu?

Ermenistan'da Paşinyan'ın Rus İskender füze sistemleri hakkındaki açıklamasının ardından Genelkurmay Başkanlığı’ndan başlayan gerilim sürüyor.

Ermenistan Genelkurmay Başkanı ve üst rütbeli komutanlar, Başbakan Paşinyan’ı istifaya çağıran bir bildiri yayınlamıştı.

Paşinyan, Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan'ı görevden aldığını duyurmuştu. Ancak Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan’ın Gasparyan'ın görevden alındığına ilişkin kararnameyi imzalamadığı ortaya çıkmıştı.

Paşinyan, ordu komutanlarının kendisine yönelik istifa çağrılarını "darbe girişimi" olarak nitelendirmişti.

27.2.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi