Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Rusya'da HIV'de plato tartışması: Yılda 30 binden fazla can kaybı var

Rusya’da Sağlık Bakanlığı, HIV vakalarında artışın azaldığını, hastalığın gidişatında “plato” aşamasına gelindiğini açıkladı. Rusya Halk Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor) enstitüsü ise durumun daha kötüye gittiği konusunda uyarıda bulundu.

HIV tanı ve tedavisinden sorumlu Rusya Sağlık Bakanlığı uzmanı Aleksey Mazus, HIV vakalarında gidişatın istikrarlı olduğunu belirterek “Bugün HIV vakalarında platoya ulaştık. Son yıllarda hasta sayımız giderek azalıyor” dedi. 

Rusya Bilimler Akademisi üyesi, Rospotrebnadzor Epidemiyoloji Enstitüsü Vadim Pokrovskiy ise Rus medyasına yaptığı değerlendirmede Sağlık Bakanlığı’ndan gelen açıklamayı eleştirdi. 

Bakanlığın verilerine göre geçen sene 80 bin yeni HIV vakası kaydedildiğine dikkat çeken akademisyen, kendi belirlemelerine göre bu sayının 90 bin olduğunu ve 30 bin kişinin de hastalık nedeniyle hayatını kaybettiğini aktardı.

Pokrovskiy, Covid-19 ile mücadele nedeniyle 2020'de daha az tanı konulmasının bu sene HIV vaka sayısının azalmasına neden olabileceğini öngördü. 

Devlet İstatistik Servisi (Rosstat) verilerine göre Rusya’da 2018’de 87 bin 700 yeni HIV vakası kaydedilirken, bu rakam 2019’da 80 bin 100’e geriledi. 

2019’un sonu itibarıyla ülkede toplam HIV vaka sayısı 1 milyon 60 bine yükseldi. 2018'de 37 bin kişinin AIDS'ten öldüğü belirtiliyor. 

Uzmanlar, HIV pozitif olmak ile AIDS'li  olmanın çok farklı olduğunu hatırlatıyor: "AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome / Edinilmiş Bağışıklık Eksikliği Sendromu), HIV pozitif bir kişi tedavi edilmezse ortaya çıkan sendroma verilen isim; virüse bağlı olarak kişinin bağışıklık sisteminin çökmesi anlamına geliyor. HIV (Human Immunodeficiency Virus / İnsan Bağışıklık Yetmezlik Virüsü) ise bu virüsün ismi ve HIV ile yaşayan bireyler uzun yıllar tedavi olmazlarsa, virüs sendroma yol açıyor."

28.10.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi