Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

"An-2'ler pilotsuz kamikaze oldu"

İzvestiya gazetesi Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesindeki çatışmalarda Sovyetler Birliği'nden kalma uçakları pilotsuz olarak modifike edip "kamikaze" gibi kullandığını ileri sürdü. Gazetenin bölgedeki kaynaklara dayandırdığı haberde An-2 uçakların patlayıcılarla doldurulup Ermeni hedeflerine yönlendirildiği iddiası yer alıyor.
 
Azerbaycan'ın elinde sivil ya da askeri havacılıkta artık kullanılamayacak durumda bu tip uçaklardan birkaç düzine kaldığı tahmin ediliyor. Bu uçakların maliyetinin bir İsrail İHA'sıyle neredeyse aynı fiyata geldiği belirtiliyor. 
 
Askeri uzmanlar An-2'lerin kamikaze dron görevi yapmak için "fazla cüsseli" olduğuna dikkat çekiyor. Ancak uzmanlara göre, bu uçakları yem gibi kullanmak suretiyle düşmana cephane harcatmak ve hava savunma bataryalarının yerini öğrenmek bir taktik olarak işe yarayabilir. Bir An-2 (Anton) uçağı yaklaşık 3,3 ton ağırlığında.
 
1946'dan beri üretilen tek motorlu An-2'lerden halen aktif olarak kullanılan binlercesi var. Bunların çoğu kısa mesafeli uçuşlar için Rusya'da kullanımda.  
 
Azerbaycan yönetimi eylül ayında imha ettiği 6 Ermeni hava savunma bataryasının görüntülerini basınla paylaşmıştı. Bataryaların Türk yapımı Bayraktar TB2 SİHA'larla vurulduğu tahmin ediliyor.
 
15.10.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi