Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

"Önlem alınmasaydı Rusya'da salgından 4 milyona yakın kişi ölürdü..."

Rusya'nın önde gelen üniversitelerinden Yüksek Ekonomi Okulu'ndan uzmanlar, alınan önlemler sayesinde Rusya'nın koronavirüs kaynaklı kaybının düşük seviyede tutulabildiğini açıkladı. Salgının yayılmaması için devlet ve bireyler tarafından hiçbir önlem alınmadığı bir senaryoda ölü sayısının 3,8 milyona kadar çıkabileceği bildiriliyor.

Uzmanların hazırladığı ikinci ve daha gerçekçi model ise sağlık sisteminin çalıştığı ve karantina önlemlerinin tam uygulandığı varsayımlarına dayanıyor. Bu modele göre, hayatını kaybetmesi beklenen insan sayısı 80 bin.

Rusya'da Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybeden insan sayısı şu anda 9 bin 320. Dünya Sağlık Örgütü de bir süre önce Rusya'dan ölüm kayıt kriterlerine açıklık getirmesini istemişti.

Rus yetkililer ise yaygın ve erken test uygulaması sayesinde hastalığa dair daha gerçekçi bir tablo elde ettiklerini ileri sürmüştü.

Yüksek Ekonomi Okulu uzmanları, Kovid-19 teşhisi için ölülere otopsi yapılması gerektiğini, ancak Rusya'da özellikle Müslümanların yaşadığı bazı bölgelerde defin işlemini hızlandırmak için bu uygulamadan kaçınıldığını dile getiriyor. Buna göre, gerçek ölüm sayısının ortaya çıkması ancak önümüzdeki yaz gerçekleşecek.

Yerel yöneticilerin çeşitli kaygılarla istatistikleri manipüle ettiği zaman zaman dile getirilen şüpheler arasında.

1.7.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi