Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
EKONOMİ

ABD'nin yaptırım tehdidi Türk-Rus ticaretini nasıl etkiledi?

İlk verilere göre Türkiye'nin Rusya'ya ihracatı ocak ayında yıllık yüzde 39 düşüşle 631 milyon dolara geriledi. Geçen yıl yüzde 16,9 artışla 10,9 milyar dolara yükselmişti.
 
Euronews'in haberinde, "ABD'nin Rusya ile iş yapan finans şirketlerine yaptırım tehdidi, Türk-Rus ticaretini sert vurdu. Konuya vakıf kaynaklara göre, bu durum hem ithal petrol hem de Türk ihracatına yönelik bazı ödemeleri aksattı veya yavaşlattı" denildi.
 
İlk verilere göre Türkiye'nin Rusya'ya ihracatı ocak ayında yıllık yüzde 39 düşüşle 631 milyon dolara geriledi.  Rusya'dan ithalat ocak ayında yüzde 20,2 düşüşle 4 milyar dolara gerilerken, 2023 yılında yüzde 22,5 düşüşle 45,6 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmişti. 
 
Rusya'dan ham petrol ithalatı 2022'de iki kattan fazla artarak 12 milyon tona yükseldi. 
 
Ocak-Kasım 2023 döneminde Türkiye'ye 8,9 milyon ton petrol tedarik eden Rusya, bir önceki yıla kıyasla yüzde 20'lik bir düşüş yaşamış olsa da asker operasyon önceki dönem ortalamaaının üzerinde seyretmeye devam etti. 
 
Kaynaklar, etkinin çoğunun petrol dışı ticaret üzerinde olduğunu kaydediyor. 
 
Konuya dair açıklama yapan bir kaynak, "Özellikle makine ihracatı, askeri teçhizatla olan benzerliği nedeniyle durdu. Asıl sorun Türkiye'nin yapması gereken ödemede değil, alacağı ödemede ortaya çıkıyor. Bu da Türk bankalarının yaptırımlara karşı ne kadar tereddütlü olduğunu gösteriyor." ifadelerini kullandı.
 
ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili, Reuters'a verdiği bir demeçte, Türk bankalarının mevcut işlerini gözden geçirdiğini ve Rus müşterilerine yönelik uyum programlarını sıkılaştırdığı yönündeki haberlerin kendilerini memnun ettiğini söyledi.
 
Yetkili, şöyle devam etti:
 
"Başkan'ın 22 Aralık'taki Rusya yaptırım kararnamesine yönelik düzenlemesi, daha önce belirttiğimiz şeyi teyit etti: yabancı finans kurumları, Rusya'nın askeri faaliyetlerine yarar sağlayan ya da tedbirlerimizi aşmaya olanak sağlayan işlemleri gerçekleştirmemelerinden sorumlu oldukları. Geçen yıl Türk ortaklarımızla kapsamlı görüşmeler yaptık. Ocak ayı ticaret verileri elimize ulaştığında bunları analiz edeceğiz. Bu görüşmeleri sürdürmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz."
 
Konuya vakıf dört kaynak, ortaya çıkan ödeme sorunlarının Türk bankalarının işlerini gözden geçirmesi ve Rus müşterilerle uyumluluğu sıkılaştırmasından kaynaklandığını söyledi. 
 
Petrol endüstrisinden iki kaynak ise, durumun Türkiye'nin ham petrol tedarikini aksatmadığı, sadece az sayıda kargoyu geciktirdiğini dile getirdi. 
 
Rus petrol şirketinden bir kaynak da, Rus petrol ihracatçılarının iki, üç haftadır Türkiye'den ödeme alamadıklarını aktardı. 
 
Ödemeler meselesine aşina bir Türk kaynak, "Özellikle aralık sonundaki yeni yaptırımlar (tehdidi) sonrası Rusya'ya bazı enerji ödemelerini yapmak zorlaştı ve bazı ödemeler de aksadı. Başlangıçta anlaşılan yöntem değiştirilmek zorunda kaldı veya ödeme ertelenmek zorunda kaldı, ancak sevkiyat devam etti. Kargo bazında da sorunlar yaşanabilir." diye konuştu. 
 
Türk sanayi ve finans sektörü kaynakları, hassas konularla ilgili konuşma yetkileri olmadığı için isimlerinin gizli kalması koşuluyla ödeme ve ticaretteki aksamaları değerlendirdi.
 
Yetkililere göre 'ödeme sorunları aralık ayından sonra başladı. Odak noktası petrol ithalatı değil ama tedirgin edici bir süreç. Keza günlük işleyişi de etkilemedi ama her an bir sorun çıkabileceği' izlenimi veriyor. 
 
Rus-Türk ödemelerindeki kesinti, Biden'ın 22 Aralık'ta Rusya'nın yaptırımları delmesine yardımcı olan firmaları ABD finans sistemine erişimlerini kaybetme riskiyle tehdit eden kararnameyi imzalamasıyla başladı.
 
Kararnamede, ABD yaptırımlarının hedefinde olanlarla iş yapan finans kuruluşlarının da mercek altında olduğu belirtildi.
 
Kremlin, 1 Şubat'ta ABD'nin "agresif" baskısı nedeniyle Türk bankalarının Rus müşterilerine yönelik kuralları sıkılaştırdığının farkında olduğunu ve çözüm bulmak için Türkiye ile birlikte çalışıldığı açıklamasında bulundu. 
 
Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, dış ticaret işlemlerinde yerleşim ve lojistik ile ilgili ek zorluklar da olduğunu dile getirdi. 
 
Bir Türk bankacı, bankaların yaptırımlarla ilgili "son derece titiz" prosedürler yürüttüğünü ve uyum departmanlarının tüm işlemleri yakından incelediğini söyledi.
 
Bir başka bankacı ise "Bu konu çok hassas ve bankaların uyum departmanları bu konunun üzerinde duruyor" diye konuştu. 
 
21.4.2024
 
 

Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
ANKET
Hayatınız ve işiniz için 2023'e kıyasla genel 2024 beklentiniz nedir?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама