Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

BDT ülkeleri: "Vatandaşlarımızı seferberliğe dahil etmeyin"

Kısa bir süre önce Rusya vatandaşlığı alan yabancıların da seferberlik kapsamında olup olmadığı tartışma konusu. Basın, Rusya İnsan Hakları Konseyi Üyesi Kirill Kabanov'un bu kişilerin seferberlik emrine uymamaları durumunda aileleriyle birlikte vatandaşlıktan çıkarılmaları için yasa çıkarılmasını önerdiğini yazıyor.
 
Önceki gün Kırgızistan Büyükelçiliği, Rusya'da bulunan vatandaşlarına yönelik bir çağrı yayınlayarak, halen Kırgızistan vatandaşı olan kimselerin ülke dışında silahlı çatışmalara girmesinin kanunen yasak olduğu yönünde uyarıda bulunmuştu. Elçilik vatandaşlarına seferberlik kağıdı verilmesi durumunda kendileriyle temasa geçilmesini de istemişti.
 
Kirill Kabanov'un yeni yasa çağrısının bu uyarıdan sonra gelmesi dikkat çekti. Kabanov Özbekistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Kazakistan'ın adını anarak teklif ettiği yasanın bu ülkelere iyi bir cevap olacağını söyledi.
 
Kırgızistan'ın yanı sıra Özbek ve Kazak yetkililer de birer açıklama yayınlayarak vatandaşlarının seferberliğe dahil edilmesine karşı çıktı.
 
23.9.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Nükleer savaşa ihtimal veriyor musunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi