Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'da kayıt dışı istihdam: 1,5 milyon kayıp var

Rusya'da ikinci çeyrekte enformel sektör istihdamı 1,5 milyon kişi azaldı. Bu küçülme yüzde 10'luk orana karşılık geliyor. FinExpertiza'nın araştırmasını haberleştiren RBC, en son pandemi döneminde benzer bir düşüşün yaşandığını yazıyor.
 
Rosstat verilerini değerlendiren FinExpertiza analistleri, enformel sektörden ayrılanların tüzel kişilik kaydı bulunan işletmelere geçiş yaptığını belirtiyor.
 
Rosstat enformel istihdamı "tüzel kişilik statüsüne sahip olmayan işletmelerde ya da gerçek kişiler için çalışanlar" olarak tanımlıyor. Rusya'da serbest meslek sahipleri ve İP kaydı bulunmayan şahıs işletmeleri de bu kategoride yer alıyor.
 
Habere göre, şu anda enformel tabir edilen kayıt dışı sektörlerde çalışan insan sayısı 13 milyon 400 bin civarında. Pandemi döneminde de bu sayı 1,8 milyon azalarak 13,3 milyona gerilemişti.
 
İkinci çeyrek itibarıyla söz konusu sayı Rusya'daki bütün istihdamın yüzde 18,7'sine karşılık geliyor.
 
Enformel çalışmanın en yüksek olduğu bölgeler yüzde 40'ı, hatta 50'yi aşan oranlarla İnguşetya, Dağıstan ve Çeçenistan. Oranın en düşük olduğu bölgelerin başında yüzde 1'le Çukotka, yüzde 3'le Moskova ve yüzde 6,7'yle St. Peterburg geliyor.
 
22.9.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Nükleer savaşa ihtimal veriyor musunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi