Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'da 1 rublenin faturası 2 milyar dolarlık darbe

Rusya aşırı değerlenen rubleyi ucuzlatabilmek için operasyon hazırlığında. Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, RUIE kongresinde yaptığı açıklamada, "hükümetin müdahalelerle döviz kurunu istikrara kavuşturmak için petrol ve gazdan elde edilen yüksek gelirlerin kullanımını dışlamadığını" söyledi.
 
Rublenin hızla güçlenmesi, federal bütçe için olumsuz bir tablo yaratıyor. Siluanov çok önemli bir noktaya parmak bastı: Ruble dolar ve euro gibi dövizler karşısında her 10 ruble değer kazandığında, bütçenin kaybı 1 trilyon rubleye (Yaklaşık 20 milyar dolar) ulaşıyor. Bu hesapla dolardaki her 1 rublelik düşüş, Rusya bütçesinde 2 milyar dolara yakın kayba neden oluyor. Çünkü Rusya, petrol ve gaz satışından elde ettiği dövizleri satıp rubleye çevirerek bütçe harcamalarını karşılıyor. Döviz kuru düşünce, hükümetin bu satıştan ellde ettiği ruble geliri azalıyor. 
 
Rusya Merkez Bankası ise döviz piyasasına müdahale etmeye karşı çıkıyor. Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, böyle bir adımın "para politikasının bağımsızlığına darbe vuracağını” söyledi. Nabiullina, "Ekonominin değişen koşullara uyum sağlamasını sağlayan dalgalı kur politikasına bağlıyız. Yapay müdahalelere karşıyız” dedi.
 
30.6.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi