Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

Rusya'da eğitim: Avrupa merkezliliğe son!

Rusya Bilimler Akademisi ilk ve orta kademe ders kitaplarının Avrupa merkezli olmasından rahatsız. Vedomosti gazetesi, akademinin kitaplarda Asya, Afrika ve Latin Amerika tarihine daha fazla yer ayırması yönünde bir konsept geliştirdiğini yazdı. İlgili proje nisan sonunda Eğitim Bakanlığı'na sunulacak.
 
Habere göre, akademi yalnızca önemli olayların listesini hazırlamakla yetinecek. İçeriği hazırlama görevi ise öğretmenlere ait olacak.
 
Konuyla ilgili Business FM'e konuşan öğretmenlerden bazıları konsepte destek verdi. St. Petersburg'da tarih öğretmenliği yapan Kirill Zagustin, Çin'in dünyanın ikinci ekonomik gücü olduğuna, öte yandan son yıllarda Japonya ve Güney Kore kültürüne yoğun bir ilgi gösterildiğine dikkat çekiyor. Zagustin'e göre, ders programında bu ülkelerin de tarihine yer açmak olumlu bir gelişme.
 
Tarihçi Andrey Zubov ise Rusya'da iktidarın Avrupa ve ABD ile kötü ilişkiler içinde olduğunu hatırlatarak İran, Hindistan ve Çin gibi ülkelerle yakınlaşmak istediğini belirtiyor. Zubov'a göre, dünya kültürünün ana merkezleri ABD ve Avrupa olduğu sürece bu ülkelerin tarihine daha fazla zaman ayırmak son derece normal.
 
26.1.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi