Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

"2023'te üretilecek Milli Muharip Uçak için Rusya ile temas kurduk"

Türkiye, ABD'nin yeni nesil savaş uçağı F-35 programından çıkarma kararının ardından milli muharip savaş uçağı projesini daha üst seviyeye taşımaya yöneldi. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Milli Muharip Uçak TF-X'ın geliştirilmesi konusunda Rusya ile temas kurulduğunu açıkladı.
 
Milliyet'ten Aydın Hasan'ın haberine göre, Savunma ve Havacılık Sanayiinde Küresel Stratejiler Konferansı 2021, cumartesi ve pazar günleri Antalya'da Belek turizm bölgesindeki Cornelia Diamond Golf Resort Oteli'nde yapıldı. İsmail Demir, konferansa davetli olarak katılan bir grup gazeteci ile sohbet toplantısı düzenledi. Demir'in, savunma sanayiinde öne çıkan konularda yaptığı değerlendirmeler özetle şöyle:
 
PATRİOT CEVABI GELMEDİ: S-400 konusunda iki sistem için masaya oturuldu. İkinci sistemde, belirli işbirliği alanı ön görülüyor. Ortak üretim ve işbirliği konusunda adımlar atılıyor. Bunun detayları çalışıldı. Patriot konusunda ABD ile herhangi bir gelişme yok, herhangi bir temas da yok. ABD'den talebimize bir cevap gelmedi. SAMP-T konusunda bir tanımlama çalışması başlatmıştık. Salgının da etkisiyle çok hızlı bir ilerleme olmadı ama tanımlama çalışmamız bitti. Birkaç detay imzamız var. Ondan sonra oturup daha önce konuştuğumuz çerçevede görüşüp SAMP-T'yi planlayacağız.
 
ABD YAPTIRIMINA TABİYİZ: Savunma Sanayi Başkanlığı olarak CATSAA yaptırımlarına tabiyiz. Görüşmeler Milli Savunma Bakanlığı kanalıyla yürütülüyor. Türkiye'nin F-35 programından çıkartıldığı konusunda ABD'nin çok net açıklamaları var. Program kapsamında Türkiye'nin belli menfaatleri vardı ve bunların belli kısmı gerçekleşti. Programa ortaklık bedeli veya uçakların bedeli ile ilgili görüşmeler yapılıyor.
 
UKRAYNA'YA SİHA SATIŞI: Ukrayna'ya bir parti SİHA sattık. Şimdi Rusya ile gerginlik varken satıyoruz diye bir şey yok. Bu bir süreçti. Baştan konuşulan parti anlaşmaları vardı. Ukrayna'nın belli üretim ve yatırım projeleri vardı. Daha önceki anlaşmaların gereği olarak baştan beri ne konuşulduysa o projenin ilerlemesi bu. Son gelişmelerle ilgisi yok. Gerginlik üzerine Türkiye, Ukrayna'ya İHA ve SİHA gönderiyor anlayışı olmasın.
 
RUSYA İLE MMU TEMASI: Rusya Federasyonu ile görüşmelerimizde çok sayıda işbirliği kalemi var. Bunlar Milli Muharip Uçak (MMU) ile ilgili bazı konuları da içeriyor. Milli jet TF-X, 2023'te hangardan çıkacağı için seçtiğimiz bir motor tipi var, belirli sistemler var ama zaman geçtikçe belirli sistemlerin değiştirilerek, geliştirilerek yenilenmesi veya yerlileştirilmesi gibi bir adım adım süreç olacak. Bu süreçte de belirli yerlileştirilecek sistemlerle ilgili Rusya tarafıyla görüşmeler olabilir. Çok fazla detay yok şu anda.
 
S-400'ÜN YERİNİ SİPER ALACAK: (Orta menzilli Türk füze programı) Siper'in bir nihai hali var bir de aşama aşama gittiğimiz hali var. Yerelde de Siper'in menzil ve irtifa bilgisi konusunda özellikle yine bakanlık ve askeri cenahla da mutabakat halinde bu tür bilgilerin fazla verilmemesi gerektiğiyle ilgili yaklaşımımız olacak. Nihai Siper çok daha iyi olacak ve dediğimiz gibi adım adım S-400 veya daha ileri aşamadaki bir sisteme doğru gidiyor olacağız.
 
5.11.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında bir savaş çıkabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi