Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Lavrov: "Putin ve Erdoğan, arabulucu olma önerisini konuşabilir"

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, cuma günü telefon görüşmesi yapacağı açıklanan Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin'in Türkiye'nin Donbass'ta arabulucu olma önerisini konuşabileceğini söyledi.
 
Federasyon Konseyi'nde konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ankara'nın Moskova ile Kiev arasında arabuluculuk yapmaya hazır olduğu açıklamasını anımsattı.
 
Rusya'nın Türk basınının bu tür açıklamalara verdiği tepkileri izlediğini kaydeden Lavrov, "Türkiye, Ukrayna konusunda özel bir tutuma sahip. Özellikle, 'Kırım'ın ilhakının kabul edilemez olduğuna' dair açıklamalar yapıyor ve Minsk anlaşmalarında taraflar Kiev, Donetsk ve Lugansk olarak doğrudan belirtilmesine rağmen Rusya'ya anlaşmaları uygulama çağrısı yapıyor. Bu yaklaşım, Erdoğan'ın kısa süre önceki açıklamasında tezahür etti" dedi.
 
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov'un Erdoğan'ın sözlerine yanıt verdiğini belirten Lavrov, Rusya lideri Vladimir Putin ile Erdoğan arasında planlanan telefon görüşmesinde bu konunun istişare edileceğini düşündüğünü ifade etti.
 
Türkiye ve Rusya liderleri, dışişleri bakanları arasındaki ilişkilerin çok pozitif olduğunun altını çizen Lavrov, "Önemli uluslararası sorunlardaki bir dizi görüş ayrılıkları tüm ciddiyetini korurken, bu görüş ayrılıklarına ve bu sorunlarla daha etkili şekilde nasıl başa çıkılacağına dair istişareler, her zaman dostane, açık ve karşılıklı saygıya dayalı şekilde gerçekleşiyor" diye konuştu.
 
Bu arada Kremlin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın cuma günü bir telefon gerçekleştirmesinin planlandığını doğruladı. Telefon görüşmesi, Erdoğan’ın, Rusya ile Ukrayna ilişkilerinde arabulucu rolü üstlenmek istediğini söylemesini izleyecek.
 
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Devlet Başkanı Putin ile Türkiye lideri Erdoğan’ın bu hafta telefonda görüşeceği haberlerini doğrulaması istenince, “Evet, böyle bir görüşmenin hazırlıkları yapılıyor” dedi. Telefon görüşmesinin 3 Aralık’ta gerçekleşmesinin mümkün olduğununu da ekledi.
 
İki liderin planlanan görüşmesi, Erdoğan’ın Rusya ile Ukrayna ilişkilerinde arabuluculuk rolü oynamak istediğini açıklamasının ardından gerçekleşecek.
Öte yandan gerçekleşmesi beklenen görüşmenin sadece belli bir konuya ayrılmadığı ya da bu görüşmeden belirli bir sonuç beklenmemesi gerektiği imasında bulunan Peskov, “Bu, olağan bir telefon görüşmesi olacak” ifadelerini kullandı.
 
Görüşmede Ukrayna’nın doğusundaki durumun ele alınıp alınmayacağına ilişkin soru karşısında da Peskov, ‘telefon görüşmesinde Ukrayna konusunun, Erdoğan’ın gündeme getirmesi hâlinde ele alınabileceğini’ kaydetti.
 
Kremlin Sözcüsü ayrıca, ‘Kiev üzerindeki etkisini kullanıp Ukrayna hükümetinin Minsk anlaşmalarını tamamen uygulamasını sağlayacaksa, Erdoğan’ın arabulucu olmasının sadece memnuniyetle karşılayacakları bir şey olacağını’ söyledi.
 
Rusya, Donetsk ve Lugansk’ı tanıma kararı alır mı?
 
Bunun yanında Peskov, Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk ve Lugansk bölgelerinin bağımsızlıklarını Rusya’nın gelecekte tanımasının mümkün olup olmadığı sorusu üstüneyse şunları söyledi: 
 
“Böyle bir tanıma şimdiye dek gerçekleşmedi, onlar hâlâ bağımsızlıkları tanınmayan cumhuriyetler. Fakat görüyoruz ki Ukrayna içindeki bu krizin çözüm süreci sürüncemede bırakılıyor ve pek çok parametre bakımından çıkmaza girmiş durumda. Bu nedenle bu cumhuriyetlerle ilgili gelecekte nelerin olacağı konusunda şu an tahminde bulunmak çok güç."(Sputnik)
 
1.12.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi