Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

ABD Rusları 'evsiz halk' ilan etti: "Vize için Polonya'ya gidin!"

ABD Dışişleri Bakanlığı, Rusya vatandaşlarının bundan böyle ABD ile ilgili konsolosluk işlemlerini kendi ülkelerinde yapamayacaklarını duyurdu. Böylece, ABD vizesi almak isteyen Rusya vatandaşlarının Polonya’ya gitmeleri gerekecek.
 
ABD Dışişleri Bakanlığı internet sitesinde yer alan duyuruda, Rusya vatandaşları için vize işlemlerinin artık Polonya’nın başkenti Varşova’da yapılacağı belirtildi.
 
Rusya’nın dışında Küba, Eritre, İran, Libya, Somali, Güney Sudan, Suriye, Venezuela ve Yemen vatandaşlarının da kendi ülkelerinde ABD konsolosluk işlemlerini yerine getiremeyecekleri kaydedildi.
 
ABD’nin Moskova Büyükelçiliği’nde 1 Ağustos 2021’den itibaren Rusya vatandaşı personel alımı yasaklanmıştı.
 
Bu nedenle personel sayısının 120 kişi azaldığı ve konsolosluk hizmetlerinin sağlanamadığı açıklanmıştı.
 
Bu arada Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın, göçmen vizesi almak isteyen Rusya vatandaşlarını ‘evsiz halklar’ kategorisine dahil etme kararına tepki verdi.
 
Sputnik'in haberine göre Mariya Zaharova, Telegram kanalından yaptığı paylaşımda, “Dışişleri Bakanlığı’nda uzun zaman önce önemli bir şey bozuldu ve bir türlü tamir edilemedi” ifadesine yer verdi.
 
ABD’li diplomatlar yıllardır Rusya’da konsolosluk hizmetlerini sunma sistemini yıkmakla uğraştığını belirten Rus diplomat, “Konsoloslukları kapattılar, konsoloslukta çalışan kişi sayısını azalttılar, simetrik yanıtımızın birebir yanıttan ne kadar farklı olduğu konusunda deneyler yaptılar” diye yazdı.
 
“Onlar, 21. yüzyıl için banal olan teknik bir prosedürü, temelinde sadizm eşiğinde hakaretin olduğu gerçek bir cehenneme çevirdiler” diyen Zaharova, “Bu kirli stratejinin savunucuları, eylemleriyle aynı anda kendi özgürlük ideallerini de yok ettiklerini hiç mi düşünmedi?” diye ekledi.
 
Daha önce ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD göçmen vizesi almak isteyen Rusya vatandaşlarına Polonya’nın başkenti Varşova’daki konsolosluğa başvurmayı tavsiye etmişti.
 
ABD Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde yayınlanan belgede, göçmen vizesi almak isteyen Rusların ‘evsiz halklar’ kategorisine dahil edildiği ifade edildi. Bu statünün, “ABD konsolosluklarının olmadığı ülkelerin vatandaşlarına” verildiği belirtilmişti.
 
Bu statü ayrıca 'siyaset veya güvenlik alanındaki durumun karmaşık ve öngörülemez olduğu ve bu nedenle konsolosluk çalışanlarına göçmen vizesi başvurularını işleme koymaya izin verilmediği ülkeleri' de kapsıyor.
 
Listede, Rusya’nın yanı sıra Suriye, Küba, Venezüella ve İran gibi ülkelerin vatandaşları da yer alıyor.
 
 
25.10.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi