Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

Türk profesöre Sibirya'da önemli görev

Son yıllarda tarımda dikkat çeken hamleler yapmaya başlayan Rusya, ürettiği tahılın kalitesinin artırılmasına yönelik çalışmalara başkanlık etmesi için uluslararası alanda saygın bir bilim insanı olan Prof. Dr. Hamit Köksel'i görevlendirdi.  
 
Köksel, Sibirya'nın ikinci büyük kenti olan Omsk'taki Stolıpin Devlet Tarım Üniversitesi çatısı altında kurulacak laboratuvarda bilimsel çalışmalar yapacak. 
 
Rektör Prof. Dr. Oksana Şumakova sürdürülen çalışmalarla ilgili bilgilerin paylaşıldığı bir video konferans düzenledi. Tahılın kalitesini artırılması dahil yürütülen bilimsel çalışmalarla ilgili bilgi veren Şumakova, üniversitede uluslararası düzeyde yapılacak çalışmalar bağlamında bir laboratuvar oluşturulması için 90 milyon ruble (yaklaşık 10 milyon lira) kaynak ayrıldığını söyledi. Rektör Şumakova, Rus tahılında kalitesinin artırılması çalışmalarına, hububat alanında dünyanın ünlü akademisyenleri arasında yer alan Prof. Dr. Köksel'in başkanlık edeceğini açıkladı. Toplantıda, ayrıca tahıl kalitesinin artırılması konusunda Türkiye'de yapılan bilimsel çalışmalardan da örnek verildi.  
 
Söz konusu laboratuvarda görev alacak Omsk Devlet Tarım Üniversitesi akademisyeni Prof. Dr. Vladimir Şamanin de, "Laboratuvardaki araştırmalar, dünya çapında uzman olan bağımsız bir bilim insanı tarafından yönetilmeliydi. Biz de bilimsel notu çok yüksek olan Prof. Dr. Hamit Köksel'i davet etmeye karar verdik. Türkiye dünyada un ihracatı yapan ilk ülke. Bizden de tahıl satın alıyorlar" dedi.  
 
İstinye Üniversitesi (İSÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğretim üyesi olan Köksel, Medya Günlüğü'nden Fuat Safarov'a konuştu. Tamamını okumak için tıklayın.

7.5.2021
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi