Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Protestolar sonrası ceza alan aktivistlere 30 milyon rublelik halk desteği

Rusya’da kısa süre önce düzenlenen iktidar karşıtı gösterilerde, yeni yasalara dayanarak para cezasına çarptırılan aktivistler için "dayanışma hareketi" başlatıldı. Bu amaçla düzenlenen destek kampanyalarında şu ana kadar en az 30 milyon ruble (yaklaşık 407 bin dolar) toplandığı bildirildi.

Muhalif lider Navalnıy’a destek olmak için ülke genelinde yapılan protestolar sonrası yalnızca Moskova’da yaklaşık 6 bin idari dava açıldı, toplam 6 milyon ruble para cezası verildi. 

Kommersant gazetesinin haberine göre, cezaya çarptırılan aktivistler için internet siteleri, müzayedeler ve Youtube kanallarında en az 30 milyon ruble toplandı. 

“Gorodskiye Proyektı” adlı sivil toplum kuruluşunun yetkilisi Maksim Kats, protestolarda cezaya çarptırılanlar için 17 milyon ruble para topladıklarını ve 700’den fazla aktiviste destek olduklarını aktardı. 

Vatandaşların 50, 100, 500, 1000 rublelik yardımlarda bulunduklarını belirten Kats, “Yalnızca para cezalarını değil, polislerle muhatap olmak zorunda kalan kişilerin yaşadıkları mağduriyetin de tanzim edilmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

İzinsiz gösterilere katılan muhaliflere mahkemelerce 10-20 bin ruble arasında para, kamu yararına çalışma ya da 15 gine kadar hapis cezaları verilmişti.

3.3.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi