Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Her 10 işletmeden 1'i kapanabilir

Rusya'da iş dünyası ombudsmanlık kurumu, küçük ve orta ölçekli işletmelerin nabzını ölçen yeni bir anketin sonuçlarını açıkladı. Rusya'nın tüm bölgelerinden 5 bin işletme sahibinin katıldığı ankete göre, her 3 şirketten 2'si mal ve hizmet talebinde pandemi öncesi rakamlara hala geri dönebilmiş değil.
 
2020'de mal ve hizmet talebinde bir düşüşle karşılaşmayan işletmelerin oranı sadece yüzde 20. İşletmelerin yüzde 40'tan fazlası ise talepte bir buçuk kat ve üzeri kayıp yaşamış. Şirketlerin yüzde 60'a yakını pandemi döneminde yüzde 30'un üzerinde bir ciro kaybına uğrarken, yüzde 45'i de çalışanların maaşını düşürmek zorunda kalmış.
 
Ne var ki 2021 yılı da işletmelere umut vermiyor. Yılın ilk ayında cirosu düşen şirket oranı yüzde 33. Şirketlerin yüzde 9,7'si ise kepenk kapatmaya hazırlanıyor.
 
Ombudsmanlıktan yapılan açıklamada işletmelerin devletten vergi yükünün azaltılması ve borçlarda yapılandırmaya gidilmesi yönünde adımlar atmasını beklediklerine dikkat çekildi.
 
İşletme sahipleri en önemli üç problem olarak 1) düşük talebe, 2) vergi yüküne ve 3) maaş ödemek için ellerinde kaynak bulunmamasına işaret ediyor.
 
26.2.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi