Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'da zirveden hapse, bir eski bakan: 413 milyon $ servetine el kondu

 Ortada, pek alışık olunmayan çarpıcı bir "gerçek yaşam öyküsü" var: Adı Mihail Abızov... 1972 doğumlu, "yeni neslin" tesmiclisi parlak isimlerden biriydi... Eski Rusya devlet Başkanı, başbakanı Dmitri Medvedev'in gözdelerindendi. Onun isteğiyle 2012-2018 yılları arasında bakan olarak görev yaptı. 


Ancak bugün 48 yaşında olan bu "parlak" ismin, yüksek devlet görevindeyken yetkisini-unvanını kullanarak pek çok suistimal, dolandırıcılık yaptığı, kendi iş-kredi sorunlarını hallettiği saptandı. Hapsi boylayacağını anlayınca 2018 sonunda apar topar Rusya'dan kaçtı. İtalya ve ABD'deki villalarında gözlerden uzak yaşadı. 

2019'da  Rus medyasına göre,  FSB operasyonu ile, "Rusya'ye gelmeye ikna edilerek" kandırıldı ve gelir gelmez tutuklandı. Sekiz ünlü avukat hapse girmesini önlemek için çabaladı, ev hapsi için 1 milyar ruble kefalet teklif edildi ama hakimler reddetti. Ve dün mahkemeden yeni bir karar çıktı:

Rusya'da 2012-2018 yılları arasında devlet kurumlarının modernleşmesi reforumunu koordine eden "Açık Hükümet" bakanlığının başında olan ve geçen sene dolandırıcılık iddiasıyla gözaltına alınan Mihail Abızov ile ilgili yeni karar açıklandı. 

Moskova Gagarin Mahkemesi, Abızov’un tespit edilen 32 milyar rublelik (413 milyon dolar) servetine el konulmasına karar verdi. Bu Rusya tarihinde rekor bir el koyma miktarı oldu. 

Savcılık açıklamasında,  Abızov’un, devlet görevinde bulunduğu süre boyunca birçok suistimalde bulunduğu belirtildi.

Abızov’un yalan gelir beyanında bulunduğu ve sahip olduğu beş offshore şirketiyle ilişkisini gizlediği ifade edildi.

2018’de Rusya'yı terk eden eski iş insanı ve bakan Abızov, 4 milyar ruble bütçe parasını da (yaklaşık 51,6 milyon dolar)  zimmetine geçirmekle suçlanıyordu. Abızov'un FSB operasyonu ile, "Rusya'ye gelmeye ikna edilerek" kandırıldığı ve gelir gelmez gözaltına alındığı iddiası daha önce medyaya yansımıştı. 

Abızov'un 2011-2104 yılları arasında faaliyet gösteren bazı offshore şirketler üzerinden bu suçu işlediği iddia edildi.

Suçlamaları reddeden Abızov ise kamu görevinde bulunduğu süre boyunca gelir beyanında bulunduğunu ileri sürdü. 

Abızov'un avukatları, kendisinin bakanlık yapmadan önce zaten milyoner bir iş insanı olduğunu, servetine el konulmasının haksız uygulama olduğunu savunarak karara itiraz etmeye hazırlanıyor.

21.10.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi