Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Yerhov Türk-Rus ilişkilerini yazdı

Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği, Büyükelçi Aleksey Yerhov’un Dünya gazetesi için kaleme aldığı makaleyi aktardı. Yerhov, pandemi döneminde karşılıklı anlamda bazı ürün kalemlerinde ticaret hacmi düşse de, tarım, tıp gibi alanlara ikili ilişkilerde gelişim gözlendiğini kaydetti. Yerhov, ‘Her kriz yeni fırsat demek” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov, Dünya gazetesinin Rusya eki için bir makale kaleme aldı. Yerhov, pandemi nedeniyle hayatın ritminde önemli ölçüde bir değişiklik olmasına ve bazı ürün kalemlerinde ticaret hacmi düşmesine rağmen, bu dönemde tarım ve tıp gibi alanlarda Rusya-Türkiye ilişkilerinde gelişim gözlendiğini ifade etti.
 
Yerhov, makalede, “Tarımı ele alacak olursak geçen yılın göstergelerine göre en fazla büyümeyi burada kaydettik” ifadelerini kullandı.
 
Yerhov’a göre, geçen yıl yüzde 26.4 artan bu alandaki ticaret, 2020’nin ilk çeyreğinde yüzde 40 arttı.
 
Diğer yandan pandemi kaynaklı tüm zorluklara rağmen turizm karşılıklı işbirliğinin ana alanlarından biri olmaya devam etti, Rus turistler Türkiye’deki tatil beldelerini tercih etti.
 
Yerhov, ayrıca “2019 yılında gerçekleştirilen karşılıklı kültür ve turizm yılına bener bir şekilde 2021 ve 2022’yi karşılıklı ticaret ve teknoloji yılı ilan etmeyi düşünmemizin vakti geldi” dedi.
 
Bazı ülkelerin Rus koronavirüs aşısı Sputnik V’nin testlerinin üçüncü aşamasının kendi topraklarında yapılmasına, aşıyı satın almaya ve üretmeye ilgi duyduklarını belirten Yerhov, “Türk tarafıyla da bu konuda da işbirliğine hazırız” ifadelerini kullandı.

‘Pandemi tıp alanındaki işbirliğimizi yoğunlaştırdı’
 
“Her kriz yeni fırsat demek” sözünü hatırlatan Yerkov, “Pandemi ülkelerimiz arasında yeni işbirliği alanlarının ortaya çıkmasına katkıda bulundu. Koronavirüs enfeksiyonun yayılmasına karşı koymak için yürütülen çalışmalar da dahil olmak üzere tıp alanındaki Rus-Türk işbirliği yoğunlaştı” dedi. (Sputnik)

20.10.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi