Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
DÜNYA HABERLERİ

Günde 65 gram büyüyen Rus tavuğu

Rusya'da Sovyetler Birliği döneminden bu yana ilk kez yeni bir "hibrid tavuk" cinsi yetiştirildi. Eğitim ve Bilim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, "Smena 9" adı verilen piliç cinsi, yurtdışı benzerlerine kıyasla yarı yarıya daha ucuz olacak.

İzvestiya gazetesine konuşan yetkililer bu hibridlerin hızla büyüdüğünü, rekor derecede üretken olduklarını, etlerinin yurtdışı benzerlerinden çok daha lezzetli ve biyolojik açıdan çok daha güvenli olduğunu söyledi. Buna göre, hibdrid cinsin piyasaya çıkışıyla birlikte Rusya'nın bu alandaki dışa bağımlılığı önümüzdeki 5 yıl içinde yüzde 99'dan 85'e inecek.

Yeni tavuklar normalden daha az yem tüketirken günde ortalama 65,5 gram büyüyor ve daha fazla et veriyor. 42 gram ağırlığında yumurtadan çıkan civcicler 5-6 haftalık bir sürede 2,3 ile 2,8 kilogramlık ağırlığa ulaşıyor.

Yapay seçilimde hibrid kavramı, farklı genetik özelliklerin melezlenmesini ifade ediyor. İzvestiya, "Smena 9" tavuklarının biyoinformatik ve genom seçilimi yöntemleriyle 70 yararlı özelliğin bir araya getirilmesiyle oluşturulduğunu yazıyor.22.9.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi