Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'da işsizlik zirvede ama göçmen işçiler vatandaşlık peşinde

Rusya'da Şubat ayından bu yana 300 bine yakın göçmenin işini kaybettiği öğrenildi. Bu ise resmi olarak her 3 göçmenden 1'i demek. Yüksek Ekonomi Okulu'nun gerçekleştirdiği araştırmaya göre, Şubatta 1 milyon 30 bin olarak hesaplanan göçmen işçi sayısı Nisanda 660 bine kadar geriledi, Mayıs ayında ise küçük bir artışla 710 bine yükseldi.
 
Göçmenlerin en büyük zorluğu yaşadığı şehir ise Moskova oldu. Kentteki her 100 göçmen işçinin 41'i işini kaybetti.
 
Söz konusu göçmenlerin yüzde 54'ünün otel ve restoran sektöründe çalıştığı tespit edildi. Ev işlerinde çalışanlar yüzde 35'lik payla ikinci sırada. Bunları sırasıyla ticaret, ulaşım ve inşaat sektörleri izliyor. İnşaat sektöründe kayıp yüzde 18,5 ile sınırlı kaldı.
 
Son olarak, göçmenlerin yarıdan fazlasının Rusya'ya "temelli" yerleşmek arzusunda olduğu öğrenildi. Araştırmacılar, Rusya'ya göçmen işçi veren eski Sovyet cumhuriyetlerinde ekonomik durumun Rusya'dan çok daha kötü olması sebebiyle göçmenlerin Rusya vatandaşı olma fikrine sıcak baktığını dile getiriyor.
 
5.8.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi