Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Ruslar borçla yaşıyor: Toplam kredi borçları 267 milyar doları buldu

Rusya vatandaşlarının kredi kuruluşlarına toplam borcu 17 trilyon ruble, yani 267 milyar dolara ulaştı. Ülke genelinde hane başına düşen borç miktarı ise 301 bin 400 rubleye (27,5 bin TL) yükseldi. Geçtiğimiz yıl bu ortalama 250 bin rublenin biraz üzerinde idi. Rusyalılar en çok ipotek ve tüketici kredisi almak için borçlanıyor. Gelirlerin yaklaşık üçte biri kredi borcu ödemeye gidiyor.

Kredi borcu bulunan vatandaşların oranı üçüncü çeyrekte 6 puanlık artışla yüzde 30'a yükseldi. Bu oran Kalmıkya ve Tuva gibi bölgelerde yüzde 50'lere kadar çıkıyor. En düşük borçluluk oranına sahip bölgeler ise yüzde 10'un altında kalan oranlarla Kafkas cumhuriyetleri, Kırım ve Sivastopol.

Konuyla ilgili bir araştırma yayınlayan Tüm Rusya Halk Cephesi (ONF), halihazırda borcu bulunan kimselere yeni kredilerin verilmesine sınırlama getirilmesini istedi. Uzmanlarsa halkın reel gelirlerinin yerinde saydığı bir ortamda, borçluluğun artmasının şaşırtıcı olmadığı düşüncesinde.

12.12.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi