Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
GÜNDEM

Putin Ortadoğu'ya dört Su-35 savaş uçağı eşliğinde gitti

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, bugün Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) giden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in uçağına dört Su-35 savaş uçağının refakat ettiğini, söz konusu önlemin Suudi Arabistan seyahatinde de uygulanacağını belirtti.
 
BAE ve Suudi Arabistan'ı kapsayan Ortadoğu ziyaretine başlayan Putin için üst düzey güvenlik önlemleri alındı.
Kremlin Sözcüsü Peskov'un basın mensuplarına verdiği bilgiye göre çeşitli silahlarla donatılan dört Su-35 savaş uçağı, Moskova-Abu Dabi seyahati sırasında Putin'in uçağına eşlik etti.
 
Peskov, "Devlet başkanlığı uçağının Abu Dabi'ye inene kadarki uçuşu sırasında, Devlet Başkanı'na Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri'ne ait dört Su-35S savaş uçağı eşlik etti. Söz konusu savaş uçakları çeşitli sınıflarda silahlar taşıyordu. Su-35S grubu, Rusya'daki operasyonel hava meydanından şiddetli yağmur ve fırtınanın etkili olduğu zorlu hava koşullarında havalandı" dedi.
 
Kremlin Sözcüsü, Rus savaş uçaklarının Putin'in Abu Dabi'den Riyad'a ve Riyad'dan Moskova'ya yapacağı seyahatler sırasında da Devlet Başkanı'nın uçağının güvenliğini sağlayacağının altını çizdi.
 
Bu arada Rusya Savunma Bakanlığı, Su-35 savaş uçaklarının uçuşa hazırlandığı, Rus lidere eşlik ettikleri ve Abu Dabi'deki havaalanına indirdikleri anların görüntülerini paylaştı.
 
Bakanlık, savaş uçaklarının birinci sınıf pilotlar tarafından kullanıldığını vurguladı.
 
Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nahyan’ın misafiri olarak Abu Dabi’de bir araya gelen Putin, iki ülke arasındaki ilişkilerin eşi görülmemiş derecede yüksek düzeye ulaştığını vurguladı.
 
BAE lideriyle gerçekleştirdiği görüşmelerin basına açık kısmında konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Bugün sizin şahsi konumunuz sayesinde ilişkilerimiz eşi benzeri görülmemiş üst seviyeye ulaştı. Sizinle sürekli temas halindeyiz ve meslektaşlarımız sürekli birbirleriyle çalışıyor" dedi.
 
Konuşmasının devamında, “BAE, Rusya'nın Arap dünyasındaki ana ticaret ortağıdır” ifadelerine vurgu yapan Rus lider, iki ülke arasındaki ticaret hacminin geçtiğimiz yıl yüzde 67.7 arttığına dikkat çekerek, bu yıl daha da artmasının beklendiğini ekledi.
 
Putin, hem BAE'de hem de Rusya'da üretim merkezleri oluşturma işbirliği de dahil olmak üzere iki ülke arasındaki sanayi işbirliğinin geliştiğine değinirken, “Petrol ve gaz sektöründe bir dizi büyük proje hayata geçiriliyor, biz de OPEC+ aracılığıyla işbirliğimizi sürdürüyoruz” diye hatırlattı.
 
Putin’i Abu Dabi’de ağırlayan BAE Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nahyan, Rus liderin ikili ilişkilerin geliştirilmesindeki kişisel rolüne övgüde bulunarak kendisine ‘değerli dostum’ diye hitap etti.
 
Al Nahyan, “Son yıllarda ülkelerimiz arasındaki ilişkiler çeşitli alanlarda aktif olarak gelişti. İkili ilişkilerin güçlendirilmesindeki kişisel etkin rolünüzü de takdir ediyorum. Bu bağlamda ülkemin, Rusya'nın en büyük ticari ortağı ve Arap ülkeleri arasında en büyük yatırımcısı olduğunu söylemek isterim” diye konuştu.
 
BAE lideri, 2022'de iki ülke arasındaki petrol ve gaz dışı ticaret hacminin neredeyse yüzde 109 arttığına dikkat çekerek, “Bu benzeri görülmemiş sıçrama, ülkelerimiz arasındaki ilişkinin özel doğasını gösteriyor" diye ekledi.
 
Riyad'a geçti
 
Moskova ve Riyad’ın ekonomi dahil tüm sektörlerde iyi ilişkilere sahip olduğunu söyleyen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, iki ülke arasındaki işbirliğine hiçbir şeyin engel olamayacağını belirtti.
Rusya lideri Putin, ziyarette bulunduğu Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile gerçekleştirdiği görüşmede, “Siyasi işbirliği, ekonomi ve insani alanlarda istikrarlı ve çok iyi ilişkilerimiz var. Elbette, bölgede yaşananlara ilişkin bilgi ve değerlendirme değişiminde bulunmak hepimiz için çok önemli” diye konuştu.
 
Putin, “Majesteleri, öncelikle davetiniz için teşekkür etmek istiyorum. Sizi Moskova’da bekliyorduk. Lakin koşulların bu planlara değişiklikler getirdiğini biliyorum. Ama dediğim gibi, bizim dostça ilişkilerimizin gelişimine hiçbir şey engel olamaz” ifadesini kullandı.
 
Davetten yararlanarak Ortadoğu turu kapsamında Suudi Arabistan’ı ziyaret etme kararı aldığını dile getiren Rusya lideri, “Birleşik Arap Emirlikleri’ne planlı ziyaret için buradayken davetinizden yararlanarak sizinle ve son yedi yıldır gerçekten aktif olarak işbirliğimizi geliştirdiğimiz tüm dostlarımızla sohbet etmek için ülkenize geldim” dedi.
 
Putin, “Lakin sonraki görüşme Moskova’da olmalı” diye ekledi. Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman Putin'in davetine “Muhakkak, buna hazırım” şeklinde karşılık verdi. (Sputnik)
 
6.12.2023
 
 
 

Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
ANKET
Hayatınız ve işiniz için 2023'e kıyasla genel 2024 beklentiniz nedir?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама