Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Ermenistan Cumhurbaşkanı istifa etti

Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan, görevi bıraktığını açıkladı. Sarkisyan, istifasının iç ve dış politikayı etkilemek için araçlara sahip olmamasından kaynaklandığını ifade etti.
Cumhurbaşkanı olarak iç ve dış sorunları çözecek anayasal güce sahip olmadığını aktaran Sarkisyan, bazı siyasi grupların da kendisini ve ailesini hedef aldığını kaydetti.
 
Söz konusu nedenlerden ötürü sağlığının da olumsuz etkilendiğinin altını çizen Sarkisyan, “Uzun süre düşündüm ve dört yılın ardından cumhurbaşkanlığı görevinden istifa etme kararı aldım. Bu karar duygusal değil, belli bir mantık çerçevesinde alınmıştır” ifadesini kullanarak, sitesinden yaptığı açıklamayı şöyle sürdürdü:
“Bu kesinlikle duygusal bir karar değil ve içinde belli bir mantık var. Cumhurbaşkanı, hem iç hem de dış politikada devlet ve millet için en önemli meseleleri etkilemek üzere gerekli araçlara sahip değil.”
 
Açıklama, şöyle devam etti:
 
Başkanın aslında elinde herhangi bir gerçek araç bulunmazken devletin garantörü olması gerektiği şeklinde paradoksal bir durumdayız. Anayasa ayrıca bir devlet kurumunun diğerine göre üstünlüğünü öngörüyor, tanınmış diaspora uzmanlarının tarihi anavatanlarında devlet kurumlarının yönetimine katılmasının önüne engeller yaratıyor.
 
Eşsiz bir gerçeklikte, başkanın savaş veya barış meselelerini etkileyemediği, devlet ve millet için uygun görmediği yasaları veto edemediği, başkanın olanaklarının devlet için bir avantaj olarak değil, başkan olarak potansiyelinin çoğunu sistemik iç ve dış politika görevlerini çözmek için kullanamadığında çeşitli siyasi gruplardan gelen bir tehdit olarak algılandığı bir gerçeklikte yaşıyoruz."
 
Sputnik'in haberine göre, kendisinin ve ailesinin ‘başkanlık kurumunun ülke yararına elde ettiği başarılarla değil de geçmişiyle, çeşitli komplo teorileri ve mitler ile ilgilenen’ çeşitli siyasi gruplar tarafından hedef alındığına dikkat çeken Sarkisyan, istifa kararının kesinlikle duygusal olmadığını ve belli bir mantığa dayalı olduğunu vurguladı:
 
“Devlet Başkanı, devlet ve millet için hiç kolay olmayan bu zamanda iç ve dış politikada temel meseleleri etkilemek için gerekli araçlara sahip değil.”
 
Armen Sarkisyan, 2018’den bu yana devlet başkanı görevindeydi.
 
13.1.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi