Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Yoksulluktan işlenen suça hapis yok

Rusya'da Yargıtay, bir vatandaşın yoksulluk nedeniyle işlediği hafif suçtan dolayı cezaevine yollanmasını haksız buldu. Medyaya yansıyan haberlere göre, Rostov şehrinde yaşayan bir Rusya vatandaşı, kayıkla Ukrayna'dan Rusya'ya kaçak sigara sokmakla suçlanmış ve yerel mahkemede üç yıl hapse mahkum edilmişti.
 
Çıkarıldığı mahkemede suçunu kabul eden sanık, şoför olarak çalıştığını, ayda yalnızca 8 bin ruble kazandığını (952 TL), ancak bu işi de kaybettiğini ve yeni bir iş bulamadığını söyleyerek kendini savundu ve mecburiyetten bu işe bulaştığını söyledi. Ayrıca, ekonomik açmazda olduğunu bilen bir tanıdığının, yakalansa bile sadece hafif bir para cezası alacağını söyleyerek Ukrayna'dan bir tekne ile Rusya'ya sigara kaçırmasyı teklif ettiğini anlattı. Sanık, hapis cezasının uygulanmamasını istedi. 
 
Sanık avukatı da cezayı çok ağır bularak, işlenen kaçakçılık suçunun hafif olduğunu,  tekrarlanmadığını, bu nedenle hapis cezasının haksız olduğunu savundu.
 
Avukat, müvekkilinin küçük çocuklarının ve kendisine bağımlı olan yaşlı ebeveynlerinin ciddi hastalıkları olduğunu, işsiz kaldığını, dayanılmaz maddi zorluklardan dolayı suç işlediği için pişman olduğunu ekledi.
 
Mahkeme bu savunmaları kabul etmeyerek şahsı üç yıl hapse mahkum ettiği.
 
Rusya'nın yüksek mahkemesi Yargıtay, temyiz başvurusunu inceleyerek yerel mahkemenin verdiği hapis cezasını bozdu. Sanığın şartlı tahliyesine karar verdi.
 
Mahkeme emsal teşkil eden kararında alt mahkemelerin bundan sonra benzer durumlarda işlenen suçun toplum açısından nasıl bir tehlike oluşturduğu ve şüphelinin toplumdan neden hapse atılarak izole edilmesi gerektiği konusundaki savların daha ayrıntılı temellendirilmesi gerektiğine vurgu yapıldı.
 
Ayrıca mahkeme, hapis cezasının doğrudan infazının fiilin toplumsal zarar derecesiyle örtüşmeyeceğini, hükümlünün ıslah edilmesi ve topluma kazandırılması açısından yetersiz olacağına karar verdi.
 
Yargıtay hapis cezasının tehir edilmesini uygun buldu. 
 
Rusya'da son dönemde Yargıtay bir başka kararında, aynı hapishanede farklı hücrelerdeki hükümlülerin kendi aralarında yazışmalarına izin verilmemesini haksız bulmuştu.
 
24.9.2021

 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi